Hamster çarkı ne işe yarar ve hamster çarkı nasıl olmalı?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Hamsterlar kemirgen hayvanlardır. Doğada yaşayabildikleri gibi evde de beslenebilirler. 1930 yılında Suriye Yahudi üniversitesi zooloji dalı öğretim üyelerinden profesör İsrâ’el Aharûnî tarafından Suriye yakınlarında bir yerleşim yerinde bulunmuştur. Daha sonra bu hayvan bilim dünyasına tanıtılmıştır.

Hamsterlar Avrupa ve Batı Asya’daki tarım alanlarında ya da bozkırlarda yaşarlar. Yerin altındaki yuvaları oldukça karmaşık yapıdadır. Yuvaların içleri tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolardan oluşturulmuştur. Genel olarak tahıl, meyve ve sebze ile beslenirler. Bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Baykuş, Atmaca ve gelincik gibi hayvanlar için beslenme kaynağıdırlar. Bazı insanlar hamsterları avlayabilir.

Doğadaki yaşam şekillerinden hariç olarak evde beslenen hamsterlar kafeslerde yaşar. Akvaryumlar da nadir olarak bu hayvanlar için tercih edilebilir. Kafesin dibinde serpilen talaş sık sık değiştirmelidir. Çünkü hamsterlar nemi sevmez, temizliği severler. Hamsterın konforu ve yaşamasına devam etmesi için evcil hamsterlara özel olarak yapılmış yemlik ve suluk kapalı bir bölme ve bir dönme dolap kafese yerleştirilmelidir. Hamsterlar sıradan kaplardan su içmezler ve yemek yemezler. Yalnız kalmayı sevdiklerinden dolayı kafesin içinde kapalı bir bölüm bulunmalıdır.

Çarkları ise fazla enerjilerini harcamaya bilmeleri ve eğlenebilecekleri bir ortam sağlamaları açısından önemlidir. Hamsterlar fındık, fıstık gibi hazır hazır yemlerle beslenebilirler. Diş yapıları ve sindirim sistemleri bu tür gıdalar a uygundur. Fakat tek tip beslenme sağlıklı olmadığı için bazen sebze ve meyve yedirmek de gerekir.

Hamster Çarkı Nedir?

Hamster çarkı özel olarak tasarlanmış bir oyuncaktır. Kafesinde yeterince alan olmadığından hamstera koşma imkanı sağlayan bir oyuncaktır. Hamsterın koşmaya ihtiyacının olmasının sebebi doğada gecede birkaç kilometre koşan bir hayvan olmasıdır. Fakat bir kafes ile sınırlandırıldıklarında bu aktiviteden mahrum kalmamak için kafeslerine mutlaka bir çark konulmalıdır.

Bu çark aracılığı ile minik dostunuz kafesinden ayrılmadan ihtiyacı kadar koşabilir. Ayrıca bu aktivitenin önemi çevik olması ve kilo almadan yaşaması içindir. Onun için eğlenceli bir uğraştır. Çarkın içinde bir gecede 8 kilometreye kadar koşabilir. Hamsterlarda yapılan bilimsel çalışmalarda koşu çarkı olan hamsterların kafeslerini daha az kemirdiği görülmüştür.

Hamster Çarkının Büyüklüğü Nasıl Olmalıdır?

Hamster çarkının büyüklüğü, Roborovski hamsterı ile Sibirya hamsterı ve Çin hamsterı gibi cüce hamsterlar için minimum 15 santimetre, Suriye hamsterı gibi büyük hamsterlar için ise en az 20 santimetre olmalıdır.

Hamsterınıza ona küçük gelen bir çark vermemeniz oldukça önemlidir. Bu şartlarda hamsterlar sırtlarını daha az bükerler ve bu çarklar doğada düz zeminde koşma deneyimine daha yakın bir koşu imkanı sağlar. Bükülmüş bir pozisyonda koşmak hem için sağlıklı değildir. Eğer hamsterınız belini bükerek koşuyor ise ona mutlaka daha büyük bir çark almalısınız.

Hamster Çarkı Çeşitleri

Hamster çarkı çeşitleri hem metal hem de plastik olmak üzere iki tanedir. Her ikisinin de kendine göre negatif ve pozitif yönleri vardır. Metal çarklar plastik olanlara göre daha uzun ömürlüdür.

Metal plastiğe göre daha güçlü ve dayanıklı bir malzeme olduğu için hamster çiğneyerek metal şarkı çok fazla zarar veremez.

Metal çarklar tek parçadan değil birbirine kaynak yapılmış tellerden oluşur. Bu tel parçalarının arasındadır boşluklar bulunmaktadır. Fakat hamsterların ayakları çok narin ve kırılgandır. Koşu sırasında çarkın boşluğuna denk gelirse ayağı incinebilir.

Plastik çarklar genel olarak tek parça olarak üretilir. Hayvanın ayaklarının gelebileceği boşluklar bulunmadığı için bu çarklar hamster için daha güvenlidir.

Hamster Çarkı Seçimi

Hamster çarkı seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bazı hamster çarkları gürültülü olabilmektedir. Hamsterlar geceleri uzun koşulara çıktıkları için gürültülü çarklar ev halkını rahatsız edebilir. Bu durumda çarkı kafesten çıkarmak önemli mantıklı gibi bir gelebilir fakat hamster çarkı hayvanınızın fiziksel ve psikolojik sağlığı açısından son derece önemli bir oyuncaktır. Bu yüzden hayvanınızı bu oyuncaktan kesinlikle mahrum etmemeniz gerekir.

Gürültü problemini kafesin yerini değiştirerek çözebilirsiniz. Örneğin kafesi uyuduğunuz odadan uzak bir odaya koyabilirsiniz. Ayrıca hamster çarkı modellerinde sessiz olanlar da mevcuttur alırken bunları alabilirsiniz. Gürültülü çalışan sıradan bir almaktansa daha fazla para ödeyerek kaliteli ve sessiz bir çark almanız hem sizin hem de hamsterınız için daha faydalı olacaktır. Son olarak hala çarkın sesini duyuyorsanız birazcık zeytinyağı ile yağlayabilirsiniz.

Hamster Kafesi

Hamster kafesi, Hamster bakımı sırasında en öncelikli ihtiyaçtır. Hamsterınız için seçeceğiniz kafesin boyutu çok önemlidir. Her şeyden önce hamsterınız kafesin içinde rahatça koşabilmelidir. Bu büyüklüğe sahip bir kafes almalısınız. Hamster çarkı ya da hamster tüneli dahi ilave edildiğinde rahatça koşabilmeli ve hareket edebileceği bir alana sahip olmalıdır.

Eğer tel bir kafes tercih ediliyor ise seçilecek olan kafesin tel aralıkları mümkün olduğunca minimum seviyede olmalıdır. Hamsterlar geniş tel aralıklarından geçebilir ya da geçmeye çalışırken sıkışabilirler. Hamsterın çok enerjik bir kemirgen olduğu unutulmamalıdır.

Eğer uygun bir seçenek bulunursa kenarları şeffaf olan, cam ya da akrilik malzemeden yapılmış hamster kafesleri ideal bir seçenektir. Özellikle birbirine tüneller ile bağlı olan ya da iki katlı veya üç katlı hamster kafeslerinden seçmek doğal yaşamdaki gibi yeraltı tünellerinin hissini verir. Bu da hamsterı çok mutlu edebilir.

Kafes seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli konu ise temizliğin rahatça yapılabiliyor olmasıdır. Üst kısmı çıkarılabilen ve yıkanabilen bir kafes seçmek hem temizlik açısından hem de kolaylık açısından önemlidir.

Kafes seçiminde dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise kafesin iyi havalanabilir olmasıdır. Aslında bu cam kafesler için dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Eğer cam akvaryum tarzında bir hamster kafesi kullanılıyorsa mutlaka üst kapağının almaya uygun tel kapak olması önemlidir. Yetersiz havalanma özellikle yaz aylarında ısının artmasına ve hamsterın uyku haline geçmesine ya da solumun solunumunun güçleşmesine neden olur.

Hamster Suluğu

Hamster suluğu seçerken günlük su ihtiyacını karşılayabilecek boyutta olmasına önem verilmelidir. Ayrıca suluk aşırı büyük olmamalı ve kafesin içinde hareket alanını kısıtlamalıdır. 80 ila 100 mililitre arasında hacme sahip olan bir soluk yeterli olacaktır.

Kafes tel kafes ise kelepçeli hamster suluğu ideal bir seçenektir. Ama cam ya da akrilik kafes tercih ediliyorsa vantuzlu suluk tercih edilmelidir. Bilyeli hamster sulukları da pratik ve güvenli kullanım sağlar. Hangi tür soluk kullanılıyor olursa olsun hamsterınızın sağlığı için suyu günlük olarak değiştirmelisiniz.

Hamster Topu

Hamster topu, hamster çarkından sonra hayvanınız için egzersiz anlamında iyi bir oyuncaktır. Zaten egzersiz topu olarak da bilinmektedir. Alacağınız hamster topu oyun ve eğlence için kullanılabilir. Özellikle kafes temizliği sırasında hamsterinizi muhafaza edebileceğiniz güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Ayrıca her istediği zaman evin içerisinde güvenle gezebilir. Hamster topu çeşidi olarak ayaklı hamster topu satın alırsanız kafes içerisinde de kullanabilirsiniz. Bu model hamster topu aynı zamanda koşu çarkı olarak da kullanılır. Tek dezavantajı yorulduğu zaman sizin çıkarmanız gerekir bu nedenle bu ürünün gece kullanımı çok uygun değildir.