Hamster ısırırsa kuduz olur muyum, kuduz aşısı gerekir mi?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Hamster kuduza neden olur mu sorusu sıklıkla merak edilir ancak hamsterler kuduza neden olan hayvanlar arasında yer almaz. Öncelikle bir hayvanın kuduz olması için farklı bir hayvan ile temasa geçmesi gerekir. Fakat hamsterler tek yaşayan ve dışardaki hayvanlar ile iletişimi olmayan canlılardır. Bu neden ile de hamster ısırması sonucunda kuduz olma riski yoktur. Hamsterler ısırdığında acı hissedilir ve bölgeye pansuman yapılması gerekir. Ancak hamster ısırığı, insanları kuduz yapmaz. Hamsterin doğru şartlar altında büyütülmesi farklı hastalıkların ortaya çıkmasını da engeller.

Hamster Isırır Mı?

Kemirgen canlılar grubu hamsterlara da ev sahipliği yapar. Kemirgen canlılar kendilerini koruyabilmek için ısırma eğilimi gösterirler. Hamsterler da özellikle düzenleri bozulduğunda ısırabiliyor. Hamsterlerin ısırması keskin bir acıya neden olur ancak uzun soluklu bir yaralanma söz konusu değildir. Hamsterin kışkırtılmaması ve doğal yaşam koşullarının devam ettirilmesi önemlidir. Ayrıca hamsterin evcilleştirilmesi de ısırma sıklığını azaltacak etkenlerden biridir.

Hamster Isırığı Acıtır Mı?

Hamster ısırığının acısı keskin bir acıdır. Sivri dişlere sahip olan hamsterler ısırdığı takdirde keskin bir acı hissedilir. Ancak yüzeysel olan bu acı daha derine işlemez. Hamster ısırıklarına karşı önlem alınması gerekir. Bu önlemler arasında hayvanın kışkırtılmaması ve dişlerinin uzamasının engellemesi yer alır. Hamster dişleri çok hızlı uzayabilir bunun için bulunan kemirme taşlarının hayvana verilmesi yeterli olur. Hamsterler kemirme taşları ile oynayarak hem dişlerinin uzamasını engeller hem de taştaki vitamin ve mineral ile beslenirler.

Hamster Isırırsa Kuduz Olunur Mu?

Hamsterdan kuduz bulaşması çok zor bir ihtimaldir. Hamsterden kuduz bulaşabilmesi için hamsterin farklı hayvanlar ile de temas etmesi gerekir. Ancak hamster yalnız yaşayan bir hayvandır ve bu neden ile ısırdığı zaman kuduz bulaşma riski nerede ise yoktur. Hamster eğer sahibini ya da başka bir insanı ısırır ise genel bir bakım yapılması yeterli olacaktır. Hamster tek başına kuduz bulaştırabilen bir canlı değildir. Bir başka hayvandan kuduz olması gerekir. Hamster sahiplerinin ve sahiplenmeyi düşünenlerin bu durumdan endişe etmelerine gerek yok. Eğer bir hamster ısırığı oluşmuş ise yaraya genel bir pansuman yapılması yeterlidir. Hamster ısırmasını engellemek için hayvanın stres seviyesinin azaltılması ve agresifleşmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekir.

Hamster İnsana Hastalık Bulaştırabilir Mi?

Hamsterdan insana geçen hastalıkların sayısı oldukça azdır. İnsanlardan hamsterlere ve hamsterlerden de insanlara hastalık bulaşabilir. Bunun önüne geçmek için hem insanların hem de hamsterlerin sağlıklı ve steril bir alanda yaşaması gerekir. Hamsterlerin dışkısından insanlara bazı hastalıklar bulaşabiliyor ancak bu tüm kemirgen grupları için geçerlidir. Hamsterlerın bakımı tam yapıldığı ve veteriner kontrolleri aksatılmadığı müddetçe herhangi bir hastalık bulaştırma riskleri yoktur. İnsanlar da hasta oldukları takdirde hamsterden uzak durmalıdır. Hamsterler enfeksiyon kapabilen canlılardır ve özellikle grip gibi hastalıklar hamsterlere geçebilir.

Hamsterin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı hamsteri anlamak için davranışlarına ve fiziksek görünümüne bakmak gerekir. Bir hamsterin sağlıklı olup olmadığını anlamak için şu özelliklerine bakılması gerekir:

  • Burun akıntısı yaşamaması
  • Kuru bir burna sahip olması
  • Gözlerinin yuvarlak olması
  • Gözlerinde akıntı izleri olmaması
  • Göz renginin parlak olması
  • Gözlerinin tam açılabiliyor olması
  • Ağzının etrafında biriken salyanın çok olmaması
  • Kulaklarının temiz olması
  • Düzgün ve canlı tüylere sahip olması

Hamsterin sağlıklı olduğunu gösteren bazı izlenimlerdir. Ancak bunların olabilmesi için hayvanın sağlıklı bir ortamda büyütülmesi, veteriner kontrolünün yapılması ve beslenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Hamsterler Tehlikeli Hayvanlar Mı?

Hamsterler zarar verir mi sorusu özellikle çocuklar tarafından sıkça merak edilir. Ancak hamsterler zarar veren hayvanlar arasında yer almaz. Doğadaki hiçbir canlı, kışkırtılmadığı müddetçe insanlara zarar vermez. Açlık, kışkırtıma ya da doğrudan hayvana zarar verilmesi gibi eylemler sonucunda hayvanlar insanlara zarar verebilir. Ancak bunu kendilerini korumak ve hayatlarına devam edebilmek için yaparlar. İnsanların hayvanlara verdiği zarar daha yüksek bir seviyededir. Hamster ısırması ise hayvanın kışkırtılmasına bağlıdır. Oyun amacı ile birine zarar verdiği çok az görülmüştür. Hamsterler, kışkırtıldıkları ya da rahatsız edildikleri takdirde ısırma eğilimi gösterebilir. Bundan kaçınmak için hayvanın rahat bırakılması ve rahatsız edilmemesi gerekir.

Hamster ısırırsa kuduz olur muyum, kuduz aşısı gerekir mi?
Hamster ısırırsa kuduz olur muyum, kuduz aşısı gerekir mi?