Hamster nasıl eğitilir, tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Yeni sahiplendiğiniz hamsterınızı eğitirken ilk olarak sabırlı olmanız gerekir. Çünkü hamsterınızın ilk önce yeni evine ve yeni sahibine alışması gerekir. Ayrıca her hamsterın kendine özel karakteri olduğunu unutmamak gerekir.

Bazı hamsterlar sahiplerine daha çabuk alışırken sizin hamsterınız için aynı durum söz konusu olmayabilir. Bu durumda sabırlı davranmanız ve daha çok gayret etmeniz gerekir.

İlk olarak hamsterınızı ürkütmeden onunla arkadaş olmaya çalışabilirsiniz.

Hamsterınızın size alışmasını sağlayacak bir diğer şey ses tonunuzdur. Hamsterınızı ilk sahiplendiğinizde daha sakin ve yumuşak ses tonu ile konuşmanız önerilir. Eğer ses tonunuz daha sert çıkarsa hamsterınız sizden korkarak kafesinde saklanabilir.

Hamsterınız ile arkadaş olurken ona küçük çekirdek parçalarını eliniz ile vermeniz de hamsterınızın size ve sizin kokunuza alışmasını kolaylaştıracak bir diğer etmen olabilir.

Ay çekirdeği ya da mısır gibi yiyeceklerle hamsterınızı ödüllendirdiğinizde size alışması daha kolay olur ve hamsterınız yavaş yavaş elinize gelmeye başlar. Bu şekilde hamsterınızın elinize gelmesi ve size alışması için eğitim verebilirsiniz.

Hamster Ödül-Ceza Eğitimi

Hamsterınıza uygulayacağınız ödül ceza yöntemi ile hamsterı eğitmek kolay hale gelir.

Mesela bir yerden geçmesi ya da bir yere tırmanması için hamsterınızı eğitiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Eğer tırmanırsa ya da o yerden geçerse ödül olarak çekirdek, mısır gibi besinler verebilirsiniz.

Ama yapması gerekeni yapmadığında ödül vermezseniz, o işi yağması gerektiğini ve yaptığı zaman ödül aldığını kavrar.

Bu şekilde de hamsterınızı eğitebilirsiniz.

Hamsterınıza tuvalet eğitim vermek oldukça kolay bir iştir. Hamsterınıza tuvalet eğitimi verirken ilk olarak kafes içine bir tuvalet kabı koymalısınız. Tuvalet kabı olan kafes içine sınırlar koymanız da önerilir. Bu sayede hamsterınız tuvalet kabını daha kolay bulabilir.

Hamsterlar doğaları gereği çok temiz hayvanlardır. Tuvaletlerini belirledikleri bir noktaya yaparlar ve o bölgeyi sadece tuvalet olarak kullandıkları için tuvaletlerini yaptıkları yere yatmazlar. 

Doğada iken kum banyosu yaparak bulaştıkları idrar ve yağdan kendi kendilerini temizlerler.

Ancak bazen hamsterlar tuvaletinin yaptığı bölgeye yatabilir ya da yeni sahiplendiğiniz hasmterınız henüz ortama alışmadığı için tuvaletini yaptığı yere yatabilir. Bu durumu çözmek için hamsterlara tuvalet eğitimi vermek gerekir.

Yeni sahiplendiğiniz hamsterınızın nelerden hoşlandığını ve neleri sevmediğini öğrenmeniz eğitim sırasında çok işinize yarayabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında ödül olarak sevdiği şeyleri vermeniz daha kolay öğrenmesini sağlar.

Hamsterlar Eğitilebilir Mi?

Hamsterları eğitmek oldukça basittir. Hamsterların eğitildiğinde bakımları daha kolay hale gelebilir. Eğer evinizde bir evcil hayvan beslemek isterseniz, hamsterlar gayet uygun hayvanlardır.

Küçük boyutlarda olan hamsterlar kafesleri içinde yaşarlar.

Kendi kendilerine eğlenmeyi iyi bilen hamsterlar için kafese koyduğunuz dönme çarkı ya da hamster tüneli en iyi oyuncaklardan birisi olabilir. Kendi kendilerine eğlenebilen bu minik canlıları isterseniz eğitebilirsiniz. Hamsterlar 3 haftalık olunca sütten kesilirler.

Eğer bir hamster sahiplenecekseniz en az 3 haftalık olmasına yani sütten kesilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Ayrıca yeni alacağınız ya da sahipleneceğiniz hamsterınızı eğitmek istiyorsanız genç hamster tercih etmeniz önerilir. Çünkü genç olan hamsterları eğitmek daha kolaydır ve genç olan hamsterlar bir şeyleri daha çabuk öğrenebilir.

Hamsterınızı eğitmek için şu adımları izlemeniz gerekir. İlk olarak sabır ve sevecen davranmalısınız.

Sonraki adım da ise yaptıkları işler için onları ödüllendirin. Bu eğitimler sırasında ve hamsterınızın normal yaşamında da sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için kafesten dışarı çıkmasına izin verin.

Hamsterınızın sürekli olarak kafeste durması strese girmesine sebep olabilir. Strese giren hamsterlar mutsuz olurlar. Ayrıca strese girmiş olan hamsterlar verdiğiniz eğitimi kavrayamayabilir. Bu sebeple hamsterınızı sürekli kafeste tutmayın.

Ayrıca hamsterınızı eğitirken sürekli olarak aynı şeyleri yapmanız da önerilmez.

Mesela hamsterınıza kafese girip çıkma eğitimini tam öğretemediğinizde ve ödül verme yöntemini kullandığınız halde siz istediğiniz zaman kafese girip siz istediğinizde kafesten çıkmıyorsa hamsterınız eğitimden sıkılmış olabilir.

Her canlıda olduğu gibi hamsterlarda da sıkılma, bıkma gibi davranışlar gösterebilir. Bu durumda sürekli olarak aynı şeyi öğretmeye çalışmak yerine başka bir şeyin eğitimini vermek ya da hamsterınız ile oyun oynamak önerilebilir.

Hamsterlar Hangi Konularda Eğitilebilir?

Hamsterınıza eğitimle öğretebileceğiniz şeyler sınırlıdır. Mesela hamsterınıza bir yerden geçmeyi, ele gelmeyi, kafesine girmeyi ya da kafesinden çıkmayı, parmaklarınız ile yaptığınız yuvarlağın içinden geçme, labirent içindeki nesneleri bulabilme, zıplama, ayakta durma ya da tuvalet eğitimi gibi eğitimler verebilirsiniz.

Bir hamsterın eğitilmesi ile bir papağan ya da bir köpek kadar çok şey öğrenmesini beklememeniz gerekir. Hamsterınızın öğreneceği şeyler sınırlıdır. Bu sebeple hamsterınızın daha fazla şey öğrenebilmesi için onu zorlamanız uygun olmaz.

Tuvalet Eğitimi Neden Önemlidir?

Hamsterınıza tuvalet eğitimi verdiğinizde evcil hayvanınızı pek çok hastalıktan da koruyabilirsiniz. Sahiplendiğiniz hamsterınızın yavru olması da tuvalet için hamsterınıza eğitim vermeniz mümkündür. Böylece daha çabuk öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Hamsterınızın tuvaletini yapabilmesi için kafes içine tuvalet kabı ya da kafesin tabanına talaş koymanız gerekir.

Kafes tabanına koyduğunuz talaşı sık sık değiştirerek hamster kafesini temizlemeniz gerekir. Bu sayede hem hamsterınızın sağlığını koruyarak hasta olmasını, hem de kafeste koku oluşumunu önlemiş olursunuz.

Ancak bazı hamsterlar sizin kafes içine koyduğunuz tuvalet kabı yerine kendi belirlemiş olduğu bir bölgeyi tuvalet olarak kullanır ve tuvalet kabını da yuva olarak kullanabilir. Bu durumda hamsterınızın tercihlerine saygı duymanız önerilir.

Hamsterlarda Tuvalet Çeşitleri Nelerdir?

Hamsterların için birden fazla tuvalet çeşidi vardır. Hamsterların kafesine göre uygun tuvaleti seçmeniz önerilir.  Hamsterlar kefes içine koyduğunuz tuvalet kabını yuva olarak kullanabilir ve kendi belirledikleri bir bölgeye tuvaletini yapabilir.

Daha çok tercih edilen hamster tuvalet kapları şunlardır; köşe tuvaleti, kapalı tuvalet, kum kabı.

Kapalı tuvaleti tercih ettiğinizde hamsterınız kendini daha güvende hissetseler bile bu tuvalet kabının günlük temizlenmesi önerilir. Aksi halde koku oluşabilir.

Hamsterların Kafesini Temizlemek Neden Önemlidir?

Hamsterınızın kafesini temizlemek evcil hayvanınızın sağlığı için önemli bir konudur.

Hamsterlar kafeslerinde belirli bir bölgeye ya da herhangi bir yere dışkılamaları ve bu dışkının üzerinde gezerek mikrop kapmaları gayet öngörülebilir bir durumdur.

Bu sebeple kafeslerin ve tuvalet kaplarının sürekli olarak temizlenmesi gerekir.

Ayrıca hamsterlar aç kalma korkularından kafesteki bazı bölgelere yemek saklayabilirler.

Evcil hayvanınızın bıraktığı bu yemekler zamanla bozulabilir. Bu durumda hamsterınız mikrop kapabilir.

Bu sebeple evcil hayvanınızın kafesini temizlemek, tabanda bulunan hamster talaşını değiştirmek, tuvalet kabını sürekli olarak temizlemek önerilir.

Hamster Kafesi Nasıl Temizlenir?

Hamsterlerın kafesini temizlemek için bazı adımları takip etmeniz gerekir.

İlk olarak hamsterınızı kafes dışına almalısınız.

Sonrasında kafes içinde bulunan bütün oyuncakları, mama ve su kabını kafes dışına çıkarmalısınız.

Kafes tabanında bulunan hamster talaşını da attıktan sonra kafesi sıcak su ve sabun ile düzgünce temizlemelisiniz. Temizlikten sonra kafeste koku kalıp kalmadığına dikkat ediniz.

Eğer hala koku var ise kafesi tekrar temizleyiniz. Kafesi tamamen kuruladıktan sonra mama ve su kabını, oyuncakları ve temizlenmiş tuvaleti tekrar kafese koyabilirsiniz. 

Bu adımları takip ederek hamsterınızın sağlığı için kafesi temizlemeniz gerekir. Hamster eğitimi de temizlik için önemlidir.