Hamster ne zaman ölür, ölüm belirtileri nelerdir?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Hamsterların ne zaman öldüklerini ya da ölüm belirtilerini anlayabilmek kolay değildir.

Hamsterlar uzun ömürlü canlılar değildir, türüne göre yaşam süreleri değişir.

Ancak en fazla 4 yıla kadar yaşayabilmeleri mümkündür. Yaşam sürelerinin sonuna gelmesi sebebiyle hamsterların ölümü gerçekleşir.

Bu yüzden evcil hayvanınızın sizinle daha fazla vakit geçirmesi için sağlığına büyük özen göstermeniz gerekir.

Verdiğiniz gıdaların kalitesine dikkat etmeniz ve hamsternızın egzersizlerini aksatmaması önemlidir.

Hamsterların ölüm sebebi yaşam sürelerini tamamlamaları ya da hamsterlara özgü hastalıkların bulaşması sebebiyle olabilir.

Bazı durumlarda insanlardan da hastalık kapabilirler. Örneğin nezle grip gibi hastalıkları insanlardan kapabilirler. Bu hastalıklar hamsterlar için ölümcüldür.

Kalp ve damar bozuklukları hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan 1 hafta sonra Suriye hamsterları ölür.

Hamsterlar Ne Kadar Yaşar?

Hamsterların yaşam süresi türlerine göre değişir. Suriye hamsterları 1 ile 3 yıl arasında, roborovski hamsterları 2 ile 3 yıl arasında, Sibirya hamsterları ise 1 ila 4 yıl arasında bir hayat sürer.

Ancak evcil hayvanınızın bütün ihtiyaçlarını karşılayıp kafesini temiz tutarsanız ve stres, travma gibi durumlar yaşanmasına engel olursanız, yaşam süreleri uzayabilir.

Hamsterlar Hangi Hastalıklara Yakalanır?

Hamsterların yakalanabileceği hastalıkların başında kalp ve damar bozuklukları gelir.

Kalpten pompalanan kan pıhtılaşır.

Bu kan pıhtısı kalp odacıklarının içinde üstte birikir. Bu duruma atriyal trombozu adı verilir. Genellikle kalbin sol kısmında yaşanır.

Suriye hamsterların yüzde etkisinde görülen bir hastalık durumudur.

Bu hastalık kalp kasının zayıflaması ya da kalan bütün vücuda doğru bir şekilde pompalanması sonucunda oluşur.

Yaşlı hamsterlarda sık sık ortaya çıkan problemlerden bir tanesidir. Atriyol trambozu hamsterların ölümüne neden olur.

Sindirim bozuklukları ve ishalde hamsterların muzdarip olduğu hastalıklardandır. Hamsterlarda en yaygın görülen hastalık türlerinden birisidir.

Hamsterlarda ishal görülmesi durumuna ıslak kuyruk adı verilir.

Kabızlık ise hamsterlar da ortaya çıkan bir diğer sindirim problemidir.

Hamsterların ishal olması durumunda ince bağırsaktaki iltihap meydana gelebilir.

Bu durumun sebebi taşınma, fazla kalabalık kafeslerde yaşama, ameliyat, hastalık ya da hamsterınızın diyetindeki değişiklikler olabilir. Bu durumlar sebebiyle strese girer ve bu etmenlerden dolayı ishal sorunu ortaya çıkar.

Genç yaştaki hamsterlarda ishal ve sindirim bozuklukları daha yaygındır. Bu hastalıktan muzdarip pek çok hamster ölür.

Hamsterların yakalandığı hastalıklar arasında göz ve kulak hastalıkları da bulunur. Pembe adı verilen hastalık konjonktivit adıyla bilinir. Bu hastalıktan yaralanma, bakteriyel enfeksiyon ya da tozdan dolayı oluşmuş bir tahriş sebebiyle iltihaplanma yaşanır.

Bu hastalığa ayrıca aşırı derecede büyümüş dişler sebebiyle, yüzde şişme göz çevresinde kabuklanma nedeniyle de ortaya çıkması mümkündür.

Hamsterlarda Hastalık Belirtiler nelerdir?

Kalp ve damar rahatsızlığı hastalığının belirtileri arasında hızlı nefes alma, düzensiz kalp atışı, ciltte ya da diş etlerinde mavi bir renk oluşma olarak gözlemlenebilir.

Hamsterlarda ishal ve sindirim bozukluklarının belirtileri şu şekildedir. Eğer hamsterınız ıslak kuyruk hastalığına yakalanmışsa göbek, kuyruk ve poposunun etrafı ıslak ya da keçeleşmiş bir vaziyette olur.

Bu hastalığa yakalanmış olan hamsterların enerjileri düşüktür. İştahsızdırlar ve sürekli kilo kaybı yaşarlar.

Göz enfeksiyonu hastalıklarında belirtiler gözle görülür bir şeklidedir. Gözün yuvasından çıkması mümkündür. Göz etrafında kabuklanma meydana gelir.

Hamsterlarda Hastalık Tedavileri Nasıl Yapılır?

Hamsterlarda ortaya çıkan bazı hastalıklar için tedavi mümkündür.

Kalp ve damar bozuklukları hastalığı için etkili bir tedavi mevcut değildir.

Ancak bir uzman veterinere danışarak bir süreliğine evcil hayvanınızı rahatlatabilirsiniz. Belirtiler görüldükten 1 hafta sonra Suriye hamsterları genellikle ölürler.

Kalp damar hastalıkları genellikle hamsterların ölümüne sebep olur.

İshal ve sindirim sorunu gibi problemlerin görülmesi halinde hemen bir veterinere başvurulması gerekir. Veteriner hekiminiz bu hastalıklar karşısında ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla sıvı uygulaması yapar ve antibiyotiklerle hastalığı tedavi etmek için uğraşır. Bu süreçte hamsterlarınızın diğer hamsterlardan ayrı tutulması ve kafesinin iyice temizlenip sterilize edilmesi önemlidir.

Göz ve kulak enfeksiyonlarında, göz çevresindeki kabuklanan bölge ılık su kullanılarak çıkarılabilir. Bu durumda öncelikle veteriner hekime başvurulmalıdır. Göz tuzlu su ile yıkanır ve antibiyotik merhem uygulanır.

Göz enfeksiyonlarında göz küresinin yuvasından çıkması sıkça yaşanan bir durumdur.

Göz enfeksiyonları aynı zamanda travma kaynaklı ya da hamsterın boynunun çok sıkı tutulması sebebiyle de ortaya çıkabilir.