Hamster neden talaş yer?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Hamster talaş yemesi, yere düşen yiyecekleri ve çekirdekleri kemirirken gerçekleşen bir eylemdir. Hamster özellikle olmasa da diğer yere düşen besinleri tüketmeye çalışırken talaş yiyebilir. Farkında olmadan bunları ağzına aldığında ise yan keselerde tutabilir. Bu yüzden talaş yerine daha güvenli olan pelet ile yuva tabanının döşenmesi tercih edilerek, talaş yeme oranı düşürülür.

Hamster Ele Alınır mı?

Hamster’ı ele almak mümkündür. Ancak bu işlem hamster ile sahibi birbirlerine ısındıklarında gerçekleşebilen bir olaydır. Bu canlılar ilk tanışmada biraz ürkek davranırlar. Yaşam alanını ve insanları keşfetmeye çalışırlar. İlk dönemlerde yuvanın kuytu köşelerinde zaman geçirmek istedikleri gözlemlenir. Ancak, onlar ile aynı ortamda vakit geçirmek ve bir süre ağır hareketler ile iletişim kurmaya çalışmak yararlı olur. Ardından hamster sahibine ısındıkça el ile temas daha rahat sağlanır, bu sevimli dostu sevmek mümkün olur.

Hamster Sahibini Tanır mı?

Hamster’ın sahibini tanıması ve sahibinin kokusunun farkında olması mümkündür. Bu canlıların gelişmiş bir koku alma yetileri bulunur. Hamster sahibini direkt olarak kokusundan tanır ve ona yaklaşır. Bu açıdan diğer insanlar ile sahibini rahatlıkla ayır eder. İşitme duyusu gelişkin ola hamster aynı zamanda sahibinin sesini diğerlerinden ayırt edebilir.

Hamster Kaç Günde Alışır?

Hamster’ın alışma süresi, ortalama 1 hafta kadardır. Bir haftalık sürede hamster’ın gündüzleri daha yoğun şekilde uyumayı tercih ettiği, yüksek seslere ani tepkiler verdiği, geceleri alanı tanımak için meraklı hareketler yaptığı görülebilir. Ona uzatılan ellere biraz uzak durmayı tercih eder. Ancak 1 haftalık süre ardından oyuncaklar ile oynamaya başladığı, sevilme eğilimine tepkiler verdiği görülür.

Hamster Özellikleri Nelerdir?

Hamster nitelikleri şu şekilde sıralanır:

 • Görme yetenekleri ileri düzeyli değildir.
 • Fareye benzeseler de onların tamamen farklı bir tür oldukları bilinmelidir.
 • Nesneleri ve yiyecekleri ağızlarına götürmek, kendilerini temizlemek için ön yakalarını kullanırlar.
 • İşitme ve koklama duyuları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden koku ile sahiplerini tanırken aşırı yüksek seslerden ürkebilirler.
 • Hamster cinslerinin ön ayaklarında dört, arka ayaklarında ise beş parmak yer alır.
 • Yuvalarının kuytu bölümlerinde uyumayı veya dinlemeyi severler.
 • Gündüzleri uyumayı geceleri ile hareketli olmayı, oynamayı tercih ederler.
 • Dişi hamsterlar erkeklere göre biraz daha agresiflerdir.
 • İyi bir kemirgen cinsi olan hamsterlar keskin ön dişlere sahiplerdir.
 • Merakları ile tanınırlar ve çevredeki ahşap dokuları kemirmeyi severler.
 • Yemekleri ağız kesesi olarak kullandıkları yanaklarının yan bölümde depolamaktan ve azar azar yemekten hoşlanırlar.

Hamster Nasıl Beslenir?

Hamster beslemek için hazır yemler ve bunların yanında belirli oranlarda taze sebze ve meyveler tercih edilir. Sadece sebze ve meyve ile hamsterları beslemek sindirim sisteminin zorlanmasına neden olabilir. Örneğin havuç gibi sert dokulu ve bu canlıların yemeye bayıldıkları besinler sürekli olarak verilirse, sindirimde zorluk çıkar. Dengeyi yakalayabilmek adına muz, elma, havuç gibi besinler az şekilde yedirilmeli, ıspanak, brokoli gibi besinler belirli öğünlere eklenmeli ve vitamin destekli hazır yemler verilmelidir. Hangi yemin hamster için daha iyi uygun olacağı ise veteriner hekim ile görüşülerek öğrenilir.

Hamster Nasıl Bakılmalı?

İdeal hamster bakımı için bu canlıya uygun bir yaşam alanının yaratılması gerekir. Bu yüzden onun rahatlıkla hareket edebileceği bir hamster evi edinilmeli, içerisine koşu çemberi yerleştirilmelidir. Diğer yandan yemeklik ve suluk bölümleri de yuvada bulunmalıdır. Yuva çok sıcak veya soğuk olmayan bir alana koyulmalı, yüksek sesten etkilenmeyen ortamlar tercih edilmelidir. Bu alanda gerekli besleme yapıldığında hamster kendi temizliğini de sağlayabilen bir canlıdır. Geceleri enerjisini boşaltabilmesi için oyuncaklarının olması önemlidir. Kendi başına kalmak istediğinde, uyuyabileceği bir kuytuyu yuva ile ona sunmak doğru olacaktır.

Hasmter bakımında yuvanın bir köşesinde hamster tuvaleti olarak kullanılan ve zemine serilen yardımcı ürün kullanılmalıdır. Bu kapsamda hijyenik bir alan korunabilir ve istenilen anlarda pratik bir temizlik sağlanır. Aynı zamanda hamster yatağının da yaşam alanında bulunması gereklidir. Çünkü hamster daha çok yumuşak bir alan üzerinde uyuma gereği duyar. Bakımda bu ihtiyacı karşılayabilmek için hamster için özel yapılan miminal puf yataklar, yuvaların içine yerleştirilir.