Hamster talaşı ne sıklıkla değiştirilir?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Hamster talaşının değiştirilmesi hijyenik bir ortam oluşturulması açısından önemli olmaktadır. Hamster talaşının değiştirilme sıklığı ise haftada bir olacak şekilde belirlenmektedir. Bu sayede kendini temizleme özelliği olan Hamsterların bulundukları ortam da daha temiz olmaktadır.

Talaşların değiştirilmemesi durumunda oldukça hassas bir burna sahip olan Hamsterların solunum yolu hastalıkları ile karşılaşmaları gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Ya da oluşacak olan bakteriler nedeniyle farklı hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir.

Talaşların değiştirilmesinin yanı sıra kafes içerisinde temizlik yapılması da oldukça önemlidir. Temizlik için sirkeli su önerilmekte olup çok fazla kimyasal kullanılması halinde risk durumları ile karşılaşılabilmektedir.

Hamster Kafes Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hamster kafes seçimi yapılırken öncelikli olarak geniş alanlardan oluşan bir kafesin tercih edilmesi gerekmektedir. Hamsterlar hareketli hayvanlar oldukları için geniş olmayan alanlarda kendilerini huzursuz hissedebilirler.

Kafes seçimi yerine bazıları tarafından akvaryum tercihi yapılabilmektedir. Fakat bu tercihlerin Hamsterlar için elverişli olmamasının yanı sıra kafeslerin de sık demirlerden oluşması kafes seçimindeki önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Kafes içerisinde tünel ve çark eklenebilecek şekilde olması Hamsterın sıkılmaması açısından oldukça önemlidir. Bu sayede kafesin dışına çıkarılmadan Hamsterın enerjisini etkili bir biçimde atması da sağlanmış olmaktadır.

Kafesin kenarlarının cam ve şeffaf yapıda olması da oldukça önemlidir. Bu sayede Hamsterlar için doğal yaşam alanları oluşturulmuş olacak ve kendilerini çok daha huzurlu hissetmeleri sağlanabilecektir.

Hamster Yemi Nasıl Seçilmelidir?

Hamster yemi seçilirken içerisinde Hamster için ihtiyaç duyulabilecek tüm vitamin ve minerallerin bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yem içerisinde protein ağırlıklı bir içeriğin sunulması da seçim kriterleri arasında yer almaktadır.

Piyasa içerisinde tercih edilebilecek pek çok yem çeşidi bulunmaktadır. Ve bu yem çeşitleri içerisinden öncelikli olarak Hamsterın damak zevkine uygun olan bir seçim yapılması önemli olmaktadır.

Yemlerin içerisinde ay çekirdeği, fıstık, fındık, mısır gibi tahılların bulunması Hamsterlar için hem besleyici hem de lezzetli bir tercih olarak bilinmektedir. Yem tercihleri ile birlikte Hamster talaşının değiştirilme sıklığı konusunda da hassasiyet gösterilerek sağlıklı bir yaşam konforu sunulabilmektedir.

Hamster Sulukları Nasıl Olmalıdır?

Hamster sulukları günlük su ihtiyacının karşılanabileceği ölçülerde olması gerekmekte olup bu ölçüler ortalama 90 ml olarak bilinmektedir. Daha geniş bir kap Hamster için rahat kullanılabilir olmayacağı gibi daha küçük bir kabın ise günlük su ihtiyacı için yeterli olmayacağı bilinmektedir.

Kafesin özelliklerine bağlı olarak suluk seçimleri de değişiklik gösterebilmektedir. Kelepçeli kafesin suluğun tercih edilmesi durumunda kolay kullanılır olabileceği gibi bunun yanı sıra cam kafeslerde vantuzlu suluklar da kullanılabilmektedir.

Suluk tercihleri kafeslerle uyumlu olduğu gibi Hamsterın rahat kullanımı da göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Aynı zamanda suluk içerisine eklenen suyun düzenli bir biçimde değiştiriliyor olması da sağlık açısından oldukça önemlidir.

Hamster Mama Kabı Nasıl Olmalıdır?

Hamster mama kabı da suluk seçimlerinde olduğu gibi günlük mama miktarına bağlı olarak belirlenmektedir. Hamsterın yaş ve tür özelliklerine bağlı olarak ne kadar yem tüketeceği göz önünde bulundurulmalı ve buna uygun bir kap belirlenmelidir.

Mama kabı plastik olabildiği gibi aynı zamanda cam ya da porselen kaplar olabilmektedir. Bu kapların ölçülerinin de en az 50 ml, en fazla 100 ml olarak belirlenmesi yeterli ölçüler olarak bilinmektedir. Yavru Hamster için minimum ölçüler kullanılırken yetişkinler için ise kap büyütülebilmektedir.

Mama kabına yem eklenirken günlük miktarlarda eklenmesi gerekmektedir. Daha fazla eklenmesi durumunda Hamsterlar stokçuluk yapabileceği için daha sonra beslenme sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Hamster Tuvaleti Nasıl Olmalıdır?

Hamster tuvaleti için tercih edilebilecek pek çok çeşit bulunmaktadır. Köşe Hamster tuvaleti en çok tercih edilenlerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda iki girişli tuvaletler de çok kullanılmaktadır.

Hamster tuvaletlerinde herhangi bir kum kullanımına gerek bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda kum kullanımı gerekli olacağından öncelikli olarak kemirgenler için gerekli olan kumların kullanılması konusunda özen gösterilmesi gerekli olmaktadır. Hamster talaşının değiştirilme sıklığı kabın türüne göre değişmemektedir. Her durumda düzenli olarak kabın değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede Hamster için hijyenik bir ortam oluşturulmakta ve daha konforlu bir yaşam alanı da sunulmuş olmaktadır.