Hamsterlar kaç günde, ne zaman doğurur?

Hamide Sade
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Hamsterların doğumları kısa sürer. Hamsterların doğumu gebelikten 16 gün sonra gerçekleşir. Hamsterlarda kızgınlık süreci 4 günde bir gerçekleşir, her 4 günde bir dişi hamster çiftleşmek için hazırdır. Bir doğumda 2 ile 15 arasında yavru meydana gelebilir, ortalama yavru sayısı 8’dir.

Memeliler arasında bilinen en kısa hamilelik süresidir. Yavrular 5 haftalık olana kadar anne sütü emerler. Sütten kesildikten 1 hafta sonra ise dişiler çiftleşmek için hazırdır. Yavrular 1 aylık olduktan sonra gebe kalabilirler ancak 3 ay geçmeden yavruların hamile kalması doğru değildir. Hamsterlar olgunlukları oranda yavrularına iyi bakarlar. Bu yüzden hamile kalmadan önce yeterli olgunluğa erişmeleri önemlidir. Daha öncesinde hamile kalmaları durumunda yavruların kaybedilme tehlikesi yüksektir.

Hamsterların Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hamsterınızın hamile olduğunu anlamak ilk başlarda oldukça zordur. Hayvanınız arka ayakları üzerinde durduğunda vücudu armut şeklini alır, göbeği vücudunun geri kalanını oranla daha büyüktür. Hamilelik neredeyse tamamlanmak üzereyken anlaşılabilir.

Öncelikle hamsterın cinsiyetini bilmeniz gerekir. Dişi hamsterlar hamile kalabilir. Eğer hamsterın cinsiyetini bilmiyorsanız belirlemek için bazı yöntemler vardır. Hamsterınızın omuzların üzerindeki deriyi sıkıştırmadan tutmanız gerekir. Böylece cinsiyetini kontrol edebilirsiniz. Erkeklerde kuyruğun yanında sağrıları şişiren belirgin durumda tespitler mevcuttur. Bunun yerine dişlerde alt tarafta meme uçları belirgindir. Eğer evcil hayvanınızın cinsiyetini bilmiyorsanız bu şekilde kontrol edebilmeniz mümkündür. Hamsterın cinsiyetini belirledikten sonra evcil hayvanınızın şişman mı yoksa hamile mi olduğunu ayırt etmek için bazı ipuçları mevcuttur.

Eğer hamsterınız hamile ise aşağıdaki belirtileri görebilmeniz mümkündür. Evcil hayvanınızın göbeği belirgin bir şekilde ise, ayaktayken armut şeklinde alıyorsa evcil hayvanınız hamile olabilir. Her zamankinden daha fazla uyuyan ve daha fazla yiyecek biriktiren hamsterlar hamilelik belirtileri gösterir. Görünür meme uçları da hamilelik belirtilerinden bir diğeridir.

Hamile olan hamsterlar daha fazla agresif davranışlar sergileyebilir, aynı zamanda kendisini korumak için davranışlar sergiler. Bu dönemde evcil hayvanınızın strese sokulmaması gerekir. Kendini ne kadar güvensiz hissederse doğum sonrasında yavrularını yeme riski o kadar artar. Bu yüzden hamsterların doğum öncesinde ve doğum sonrasında yaşam koşullarının iyileştirilmesi kendini güvenli de hissettirilmesi ve rahat etmesi önemlidir.

Bu süreçte hamsterınızın saklanma yerlerini daha basit alanlarla değiştirmeniz gerekir. Böylece doğum sonrasında saklanmış olan yavruları görebilmeniz mümkün olacaktır. Karton kutu, şeffaf kupa gibi alanlar yaratılması önerilir. Gıda da doğumdan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Kafese en az 2 haftalık yiyecek bırakılması önemlidir. Doğum öncesi anne proteine ihtiyaç duyar. Bunun için haşlanmış yumurta, pişirilmiş tavuk göğsü gibi gıdalar tercih edilebilir. Aynı zamanda nem oranı yüksek gıdalar da bu dönemdeki beslenme için önemlidir. En az 2 haftalık suyu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Doğum İçin Kafesten Kaldırılması Gerekenler Nelerdir?

Doğum için kafesten çıkartılması gereken nesneler mevcuttur. Bu dönemde anneyi ve yavruyu korumak için kafes içerisinde bulunan tehlikeli nesnelerin çıkartılması gerekir. Kum banyoları, platform tüp tekerlek gibi eşyalarını çıkartılması önemlidir. Kum banyoları yavrular kumun içinde boğulabileceği için çıkartılması gerekir. Yükselmiş platformlar ise daha sonra üzerine çıkıp düşme tehlikesi yaşayabileceği için çıkartılmalıdır. Kafeste bulunan tüpler içinde yavrular kaybolacağı için çıkartılmalıdır. Çark ise annelerinin dikkatine yavrudan uzaklaştıracağı için kafesten çıkartılmalıdır. Böylece anne yavrulara daha dikkatli bakabilir.

Suriye hamsterlarında hamilelik 16 gün, diğer türlerde ise 21 gün kadar sürer. Doğuma 4-5 gün kala kafesin temizlenmesi önemlidir. Kafes temizledikten sonra kafesin içeride yuva yapılabilecek 8 santim ya da daha yüksek yumuşak kağıtlarla bir yatak hazırlanması önemlidir. Yumuşaklığı ne kadar iyi ise o kadar rahatlık sağlar. Kafes 2 hafta temizlenmeyeceği için ne kadar çok kağıttan yatak olursa o kadar iyidir.

Doğum Anında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum anında anneye mahremiyeti olabileceği bir alan yaratılmalıdır ve herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi gerekir. Yavrular doğduktan sonra göbek kordonu anne tarafından koparılacaktır. Bu yüzden acil bir durum dışında doğumun müdahale edilmemesi gerekir. Hamster doğumu sonrasında erkek ve dişinin ayrılması gerekir. Böylece anne yavruları daha fazla odaklanabilir.

Doğum Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum sonrasında anneyi ve yavruları yalnız bırakmak önemlidir. İçerisinde yalnız kalmaları iyileşmeyi ve stressiz bir şekilde zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Bu süreçte iyi havalandırıldığından emin olduğunuz depo kafesleri bir bez ile örtebilirsiniz. Kafesler içinse barların arasından karton şeritler verilmesi ya da uzun bir bez parçası ile kafesin örtülerek bir perde oluşturulması mümkündür. Böylece yavrular ve anne için mahrem bir bölüm oluşturulur ve yavruların barların arasından geçmesi engellenmiş olur. Bu iki hafta içerisinde anneye bol miktarda yiyecek ve su verilmesi gerekir. Emziren anne ile mümkün olduğunca etkileşimden kaçınmalıdır ve bu süre zarfında kalorisinin arttırılması gerekir. Bu yüzden daha fazla kabak çekirdeği gibi gıdalar verilebilir.

Ayrıca doğum sonrasında yavruların henüz bir kürkü oluşmadığı için kafesinin daha fazla sıcak tutulması gerekir. Yavruların gözü açılana kadar yavruları dokunulmaması gerekir. Eğer kokunuz yavruları bulaşırsa anne yavrulara bakmayı reddedebilir. Kokusuz temiz ellerle ya da eldivenlerle yavruları dokunulmalıdır. Yavrular da farklı bir koku tespit etmesi durumunda annenin yavruları yiyebilmesi de mümkündür.

Yavruların 21 gün kadar emzirilmesi gerekir. 21 gün sonrasında yavrular sütten kesilebilir. Bu süreçten sonra kafese yeniden tekerlek, oyuncak gibi aksesuarlar koyulabilir. Eğer kafes içerisinde herhangi bir dövüş gerçekleşirse bu durumda dövüşen hamsterlar ayrılmalıdır. Yavrular 4 haftalık olduktan sonra besin, egzersiz, oyuncak gibi ihtiyaçların hazırlanmış olduğu farklı bir kafese koyulmalıdır.

Yavrular Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yavruların belli zaman sonra anneden ayrılması gerekir. Suriye türü hamsterlar 8 haftaya kadar ayrılmalıdır. Roborovskiler ve diğer türlerin aynı Kafes içinde yaşayabilmesi mümkündür. Ancak bu süre içerisinde birçok kez kavga meydana gelebilir. Bu kavgaların ayrılması gerekir. Bu yüzden farklı kafeslerde yaşamaları tavsiye edilir.

Eğer anne bir yavruya daha az ilgi gösteriyorsa bu yavruya dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu yavrular daha sonrasında anne tarafına reddedilecektir. Bu yüzden bu yavruların kafeslerin çıkarılarak sizin tarafınızdan beslenmesi gerekir. Bu yavruları beslemek için temiz ince bir boya fırçasını kedi sütü tozuna bastırabilirsiniz. Böylece bu fırçayı hamster yavrusu emerek karnında uğrayacaktır. %50 toz, %50 sütten oluşan bir çözelti hazırlayarak beslenme şırıngası ile de yavru besleyebilmek mümkündür. Yeni doğmuş yavrular yarım saatte bir 2-3 damla mama ile beslenmelidir. Daha sonraki dönemlerde bu miktar arttırılabilir.

Hamsterlar Neden Yavrularını Yer?

Hamsterlar doğum sonrasında yavrularını yiyebilir. Bu durum stres, korku, yiyecek eksikliği, tüm yavrulara bakamamak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Eğer anne hamster fazlasıyla stres altındaysa yavrulara bakmakta güçlük çekecektir. Bu yüzden bebekleri öldürüp yiyebilir. Hamster doğumu sonrasında annenin rahatına özen gösterilmesi gerekir. Anne hamsterın korkması yavrularını yemesine neden olan bir diğer durumdur. Yavruların üzerine sinmiş kokular nedeniyle anne yavruları reddedebilir, bu durumda yavruları yiyecektir. Bu yüzden yeni doğmuş yavrulara çıplak ellerinize dokunmamaya özen göstermeniz gerekir. Yiyecek eksikliği de anne hamsterın yavrularını yemesinin bir diğer nedenidir. Eğer bütün yavrulara bakamayacağını düşünüyorsa anne içlerinden bir tanesini yiyerek diğerlerinin hayatta kalması için besin üretebilir.