İki aylık yavru köpek kuru mama yer mi?

Yeliz Özdemir
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

2 aylık olan yavru köpekler sahiplerinin yardımı ile sorunsuz bir şekilde kuru mama yiyebilir. Bunun için mamanın bir miktar su ile ıslatılarak yumuşatılması ve yavru köpeğin kuru mamanın tadına kendi isteğiyle bakması sağlanmalıdır.

Dikkat: Henüz 2 aylık olan yavru köpeklerde diş gelişimi tam tamamlanmadığından kuru mamaların sertlikleri köpekte kötü bir deneyim bırakabilir.

Kuru mama nasıl yumuşatılır?

İki aylık yavru köpeklerin kuru mamayı sorunsuz bir şekilde yiyebilmeleri için sahiplerinin yapması gerekenler vardır.

Kuru mamayı yumuşatmak ve kuru mama yemeye alıştırmak için aşağıdaki işlemler sırasıyla yapılabilir.

 • Öncelikle kuru mama daha kolay çiğnenebilir ve yutulabilir olması için bir miktar su ile ıslatılarak yumuşatılır.
  Not: Bazı kaynaklarda süt ile de ıslatılabileceği yazmaktadır. Bazı köpeklerde süt laktoz hassasiyeti (laktoz intoleransı) nedenidir. Yavru köpeğinizin böyle bir hassasiyeti olabilir. Bu yüzden süt yerine su kullanmanız tavsiye olunur.
 • Islatılarak yumuşatılan bir miktar kuru mama yavru köpeğin tek hamlede ulaşabileceği (patisinin hemen yanı) kadar yakınına bırakılmalıdır.
 • Bırakılan kuru mamanın köpek tarafından yalanması, yenmesi beklenmelidir.
 • Bu işlemler tekrar edilir ve her tekrarda kuru mama ıslatma miktarı azaltılmalıdır. Zamanda daha sert kuru mama yiyen yavru köpek standart (ıslatılmamış) kuru mama yemeye alışacaktır.

2 aylık köpek ne kadar mama yer?

Köpeklere verilen mama miktarı bir çok farklı kaynakta da belirtildiği gibi ırkın boyutlarına, hareketliliğine vb. özelliklerine göre belirlenir.

Bu durumda 2 aylık yavru köpeğin ne kadar mama yemesi gerektiği meselesi biraz kafa karıştırabiliyor.

İlk defa köpek besleyen insanlar genelde bu tip detaylı bilgilere sahip değiller. Bu durum için herkesin kolayca uygulayabileceği bir pratik yöntem var. Bu yöntem ise kiloya göre verilecek kuru mama miktarıdır.

2 aylık yavru köpeğin kuru mama yemeye başladığını düşünelim.

(Köpeğin kilosu x 20) gram formülünü kullanarak siz de köpeğinize vermeniz gereken mama miktarını ortalama olarak hesaplayabilirsiniz.

Bu formüle göre 10 kilogram bir köpek için hesaplama yapalım:

10 x 20 = 200 gram mama

10 kilo olan bir köpek günde ideal olarak 200 gram kuru mama tüketebilir. Bu 200 gram köpeğe günde kaç öğün beslenecekse o kadar öğüne bölünerek verilir.

Bir köpeğe ne kadar mama verilmesi gerektiğini bilmeyen bir insan formülü kullanabilir.

Köpeğinize vermeniz gereken mama miktarı tüm değişkenleri göz önünde bulundurmamız gerektiğinde kilosu, enerjik olup olmaması, ırkı, iş köpeği ya da çoban köpeği olup olmaması gibi değişkenlere riayet etmeliyiz.

2 aylık yavru köpek nasıl beslenir?

6 haftalık – 2 aylık olan yavru köpekler artık bir şekilde kuru mama yemeye başlamış ya da başlatılmalıdırlar.

Kuru mama köpeklerin ihtiyaçları için gerekli olan hemen hemen her mikro ve makro besinleri bünyesinde barındırır.

Zaman zaman tavsiye edilen ölçüde de yaş mama köpeklere verilebilir.

Köpeklere verilebilecek bir çok farklı kategoride besin vardır. Ancak bu besinler kuru mama gibi sürekli olamamaktadır. Bunun nedeni hem ekonomik hem de pratik olmasıdır.

2 aylık yavru köpeğin nasıl besleneceğini şu sıralama ile özetleyebiliriz:

 • Sütten kesilmek istendiklerinde günlük yemeleri gereken miktar 4 öğüne bölünerek verilir. (Bütün ırk köpekler için geçerlidir.)
 • Örneğin yavru köpeğin günde 200 gram kuru mama yemesi gerekiyorsa sütten kesilen bu köpeğin öğün miktarı 50 gram kuru mama olmalıdır.
 • Her ne koşulda olursa olsun kuru mamanın yanına taze ve temiz su mutlaka olmalıdır.

Kuru mama yemeyen yavru köpeğe ne verilir?

Kuru mama yemeyen yavru köpeğe verilebilecek besinler şunlardır:

 • Pişmiş, sade, derilerinden ayrılmış ve kemiksiz tavuk ya da balık eti
 • Pişmiş yumurta
 • Yoğurt
 • Pişmiş patates
 • Pişmiş pirinç
 • Pişmiş sade makarna

Köpeği kuru mamaya alıştırmak için kuru mama cezbedici konserve mamalar ve evde bulunan et suyu ile birleştirerek ikram etmek faydalı olacaktır.

Önemli not: Köpeğiniz daha fazla büyümeden onu kuru mama yemeye lütfen alıştırın.

Çünkü kuru mama yemeye alışmayan köpekler sürekli olarak yukarıda saydığımız besinleri sizden istemeye devam edeceklerdir.

Köpekler her gün ulaşamayacakları bu besinlerin varlığını bildikleri sürece de kuru mama yemek istemeyecek.

Herhangi bir köpek sütten kesildikten hemen sonra kuru mamaya alıştırılmalıdır. Bu hem süreklilik için faydalı hem de köpek sahipleri için ekonomiktir.

Köpek ev yemeği ile beslenir mi?

Evet köpekler ev yemeği ile beslenir. Köpeklerin evde yiyebilecekleri besinler ise pişmiş, sade, derilerinden ayrılmış ve kemiksiz tavuk ya da balık eti, pişmiş yumurta, yoğurt, pişmiş patates, pişmiş sade makarna, pişmiş pirinç gibi kategorize edilebilir.

Köpeklerin günlük almaları gereken besin miktarlarının tamamının ev yemeklerinden oluşmaması uzmanlar tarafından önerilir.

Köpekler de insanlar gibi daha fazla zevk veren ve lezzetli yiyeceklere daha düşkün olabilirler.

Köpeklere verilecek ev yemeklerinin günlük almaları gereken besin miktarının yarısını aşmaması önerilir.

Köpekler çeşme suyu içer mi?

Bu güne kadar bu sorunun cevabı hakkında kesin bir şekilde verilememiştir. Köpeklerin ya da kedilerin musluk suyu içip içmemeleri konusu suyun kendisinden çok içeriği ile ilgilidir.

Bazı şehirlerde aşırı kireç yüzünden hem insanlar hem de hayvanlar bu suları içmek istemez iken bazı şehirlerde herhangi bir sorun olmadan insanlar ve hayvanları musluk suyu içebilmektedir.

Bu durumda herkes için tavsiye edilecek su; içme suyu yani satın alınan temiz sudur.

Çünkü tüm şehirler ve canlılar için tavsiye edebiliriz.

Çeşme suyunda bulunan mineraller için de su dışındaki besinlerden fayda beklemek daha pratik olacak ve karar vermemize yardımcı olacaktır.

Köpek ödül maması kaç aylıkken verilir?

Köpekler 2 aylık olduklarından itibaren kuru mamaya yavaş yavaş alıştırmak gerektiğinden bu dönemde ödül maması verilmemelidir. İlk ödül maması için en az 3 ay beklenmeli ve öncelikle yavru köpeğin kuru mamaya alışması sağlanmalıdır.

Eğer sütten kesilen yavru köpeği kuru mamaya alıştırmadan ödül maması verirseniz, daha sonradan köpeğinizi kuru mamaya alıştırmak için çok daha fazla zaman ve enerji harcarsınız.

Ödül maması için bir çok kez asık surat görmek ve duygu sömürüsü yapan gözler ile karşılaşmak olasıdır. 🙂