Jumbo muhabbet kuşu özellikleri, bakımı [DETAYLI, RESİMLİ]

Yeliz Özdemir
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ülkemizde “jumbo”, “show”, “show jumbo” vb. isimler altında satılan kuşlar hakkında bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı vardır.

Bilgi kirliliği konusuna jumbo muhabbet kuşlarının bilinen genel özelliklerini verdikten sonra geçeceğim.

Jumbo muhabbet kuşu özelliklerini genel olarak sıralayalım:

 1. Boyları ortalama 25.4 cm civarındadır.
 2. Ağırlıkları ortalama 55 gram civarındadır.
 3. Geleneksel muhabbet kuşları ile show ya da İngiliz muhabbet kuşlarının kırılmalarıyla, en az iki ve daha fazla aşamada elde edilirler.
 4. Ortalama yaşam süreleri 8 – 10 yıldır.
 5. İri oldukları, show ya da İngiliz muhabbet kuşlarına benzedikleri için ticari amaç için üretilirler.
 6. Erkek jumbo muhabbet kuşlarındaki cere rengi genellikle mor ve parlak mavi olurken, dişi jumbo muhabbet kuşlarının cere rengi genellikle sarıya dönük, kahverengi, kirli beyaz ve açık beyaz tonlarında olur.
 7. Parlak ve canlı tüyleri sayesinde evcil kuş ticaretinde popüler hale gelmiştir.
 8. Kafalarının büyük olmalarının yanı sıra gerdanlarındaki işaretleri tüyler oldukça belirgindir. Bu tüyler geleneksel (yabani, yerli) muhabbet kuşlarınınkinden daha iri ve sayıca çoktur.
 9. Kabarık tüyleri, olduklarından daha büyük ve ağır görünmelerine neden olur.
 10. Diğer küçük muhabbet kuşlarına göre daha sakin mizaçlıdırlar. Ancak hareketsiz değildirler. Show muhabbet kuşları ile yerli muhabbet kuşlarının arasında bir hareketlilik seviyesine sahiptirler. (Hareketsiz duran kuşların bir sıkıntısının (hastalık vb.) olup olmadığı düşünülmelidir.)
 11. Dikkat edilmesi gereken hastalıklar pododermatitis (bumblefoot), pullu yüz ve bacaklar, polyomavirüs ve Fransız tüy dökülmesidir.
 12. Tek bir jumbo muhabbet kuşu en az 102 cm x 51 cm x 81 cm boyutlarındaki bir kafes uygundur.

Konu başlangıcında bahsettiğim bilgi kirliliği, kuş satıcı ve üreticilerinin kendi hayal dünyalarına göre tanımlama yaparak insanlara kolayca kuş satma hevesleri yüzünden ortaya çıkmaktadır.

Gerçekte ortada jumbo isminde satılan bir kuş grubu vardır. Ancak bu kuş grubu homojen bir şekilde oluşamamıştır.

Jumbo muhabbet kuşu diyerek satılan muhabbet kuşu popülasyonunun homojen olmamasının nedeni; kuş satıcılarının henüz jumbo muhabbet kuşu elde etmeden, jumbo muhabbet kuşu için ara geçiş (kırık) muhabbet kuşlarını jumbo muhabbet kuşu olarak satmak istemeleridir. (Düşük maliyet nedeniyle.)

Boyları, show ya da İngiliz muhabbet kuşları ile yerli muhabbet kuşları arasında olan kırık kuşlar da jumbo olarak satılmak istenmektedir.

Bu konuyu, hemen alttaki başlıklarda, jumbo muhabbet kuşları nasıl ve neden üretiliyor başlıklarını okuduğunuzda tamamen anlayacaksınız.

Jumbo muhabbet kuşları nasıl üretilir?

Jumbo muhabbet kuşları, show ya da İngiliz (show çoğunlukla) muhabbet kuşları üzerinden elde edilmektedir. (Show muhabbet kuşları da İngiliz muhabbet kuşları üzerinden elde edilmiştir.)

Burada jumbo muhabbet kuşları hakkındaki kafa karışıklıklarını kaldırmak için sadece aşamalar yazılmıştır. Sağlıklı yavru alma vb. konular genel muhabbet kuşu üretimi konusudur.

Elde etme aşaması ise 2 adımdan oluşmaktadır.

Birinci aşama: Show veya İngiliz muhabbet kuşu ile yerli muhabbet kuşu çiftleştirilmesi (eşlenmesi)

Birinci aşamada damızlık olarak kullanılan show ya da İngiliz muhabbet kuşları ile yerli (ya da başka küçük ırk) muhabbet kuşlarının eşlenmesi sağlanır.

Bu eşleme sonucunda “kırık” olarak tabir edilen muhabbet kuşu yavruları doğar.

Bu yavrular hem yerli muhabbet kuşlarının hem de show ya da İngiliz muhabbet kuşlarının özelliklerini taşır. Bazı özellikleri Show (ya da İngiliz) kuşlarına bazı özellikleri yerli muhabbet kuşlarına benzer. (Kırık kuşlar hangi kuşlardan elde edildiyse o kuşlara benzer.)

Genellikle ortaya çıkan kırık kuşlar show ya da İngiliz muhabbet kuşlarının özelliklerini taşısalar da; en belirleyici (belki de tek belirleyici) özellikleri boyut olarak show (ya da İngiliz) muhabbet kuşları kadar büyük olamamalarıdır.

Ancak halen Jumbo olarak tabir edilen kuş grubundan bahsedemeyiz.

Not: Bu aşamada üretilen ara (kırık) olarak tabir edilen muhabbet kuşlarını “jumbo” ismiyle satan ve satmaya çalışan satıcılar vardır.
Satıcıların bunu yapma nedeni, özellikle show muhabbet kuşu kırığı olan kuşların show özelliklerine sahip, ilgi çekici olması ve bu kuşların maliyetlerinin nispeten düşük olmasıdır.
Ayrıca bu kırık kuşlar ikinci aşamada bahsedeceğimiz jumbo muhabbet kuşları ile neredeyse ayırt edilememektedir. (Bu durum satıcıların işini kolaylaştırır.)

İkinci aşama: Show (ya da İngiliz) ve yerli çiftinin yavrusu olan kuşun tekrar show (ya da İngiliz) muhabbet kuşu ile çiftleştirilmesi (eşlenmesi)

Birinci aşamada elde edilen kırık muhabbet kuşu yavrularının ergenlik dönemlerine gelmeleri ve cinsel olgunluğa erişmeleri beklenir.

Birinci aşamada doğan ve cinsel olgunluğa erişen kırık kuşlar, birinci aşamada olduğu gibi tekrar show (ya da İngiliz) muhabbet kuşları ile eşleştirilir (çiftleştirilir).

Bu eşleştirme sonucunda doğan muhabbet kuşları “Jumbo muhabbet kuşu” olarak adlandırılır.

İki aşamadan anlaşılacağı üzere, bu süreç emek gerektiren bir süreçtir.

Ortaya çıkan jumbo muhabbet kuşları, birinci ve ikinci aşamada kullanılan kuşların özelliklerini taşırken; aynı zamanda İngiliz ve show muhabbet kuşları kadar büyük olabilmektedirler.

Jumbo muhabbet kuşları hem İngiliz ve show hem de yerli muhabbet kuşlarının özelliklerini taşıyabiliyorlar. Bu özelliklerinin yanında İngiliz ve show muhabbet kuşları kadar büyük olabilmeleri belki de popüler olmalarındaki en büyük etkendir.

Jumbo muhabbet kuşları nasıl ve neden ortaya çıktı?

Jumbo muhabbet kuşlarının insanlar tarafından daha çok tercih edilmelerinin, ve satıcıların jumbo muhabbet kuşlarına ilgi göstermelerinin temelinde show muhabbet kuşlarına benzemelerinden gelmektedir.

İngiliz muhabbet kuşları üzerinden yapay seleksiyon ile üretilen ve yarışmalarda boy gösteren show muhabbet kuşları, türün popülaritesini bugünkü seviyesine getirmiştir.

Show muhabbet kuşları nesilden nesile aktarılırken, en nadir ve kıymetli mutasyonlar korunarak bu günkü kuşlara aktarılmıştır. 👇

Muhabbet kuşu türleri ve özellikleri [TÜM IRKLAR & RESİMLİ!]
İngiliz ve show muhabbet kuşları gösteriliyor.

Yukarıdaki fotoğrafta görülen show muhabbet kuşları özel olarak sertifikalı yetiştiriciler tarafından üretilmektedirler.

Eğer zamanınız var ise aşağıdaki videoda dünyaca ünlü muhabbet kuşu üreticilerinden olan Daniel Lütolf’un muhteşem kuşlarını izleyebilirsiniz. Bu kuşlar yarışmalarda üst dereceler elde etmektedir.

Daniel Lütolf ve muhabbet kuşu üretim mekanı

Dünyaca ünlü kuş üreticileri yapay seleksiyonlar ile nadir mutasyonlar ve çeşitler elde ederek yarışmalara katılmaktadır. Bu yarışmalar her sene tekrarlanmaktadır.

Yarışmalarda derece elde eden ya da nadir mutasyon sahibi show muhabbet kuşları dünyadaki diğer muhabbet kuşu ilgililerine satılmaktadır.

Diğer kuş üreticileri ya da petshoplar tarafından satın alınan show muhabbet kuşları çok değerli olduklarından yıpratılmak istenmemektedir.

Genelde bu özel show muhabbet kuşları sadece damızlık olarak kullanılır.

Damızlık olarak kullanılsa da yeterli sayıda yavru alınması oldukça zordur. Çünkü bu kuşların doğurganlıkları nispeten yerli muhabbet kuşlarına göre azdır.

Bu yüzden ticari olarak yeterli sayıda kuş elde edilememektedir.

Aynı zamanda özel show kuşların hastalanmaları sonucu büyük sıkıntılar çıkabilmektedir.

Sonuç olarak; show ya da İngiliz muhabbet kuşlarının nadir genetik özelliklerini (insanlara hoş, güzel gelen özelliklerini) ticari olarak kullanabilmek için bu gün bildiğimiz jumbo muhabbet kuşları ortaya çıkarılmıştır.

Jumbo muhabbet kuşları hem show muhabbet kuşlarının özelliklerini hem de yerli (Yukarıda bahsettiğimiz ilk aşamada yerli muhabbet kuşu kullanılmış varsayalım.) muhabbet kuşlarının özelliklerini taşır.

Bu başlığı toparlayacak olursam, jumbo muhabbet kuşları, show muhabbet kuşlarının albenili görsel ve mutasyon özellikleriyle yerli muhabbet kuşlarının doğurganlık ve yavrularına daha iyi bakma özelliklerini birleştirerek iyi bir ticari ürün elde etmek için ortaya çıkarılmış bir muhabbet kuşu grubudur.
Not: Bu kuşların ticari olması ya da kırık kuşlar kullanılarak üretilmesi onların değerini düşürmez. Doğanın gözünde her canlı aynıdır ve değerlidir.

Orijinal jumbo muhabbet kuşu nasıl anlaşılır?

Eğer buraya kadar okumuşsanız neden jumbo muhabbet kuşunu ayırt etmek son derce zordur anlamış olmalısınız.

Ülkemizde jumbo ismi ile satılan kuşlar hali hazırda show muhabbet kuşlarının fiziksel özelliklerini taşır.

Örneğin, herhangi bir muhabbet kuşu ilgilisine “Jumbo muhabbet kuşu özellikleri nelerdir?” diye sorduğunuz da, genellikle “Vücutları ve kafa yapıları büyük, tüyleri uzun ve hatta gözlerini kapatır, cüsseleri nedeniyle hantaldırlar.” vb. cevaplar alırsınız.

Ancak yukarıdaki paragrafta verdiğim örnek aynı zamanda show muhabbet kuşları için de geçerlidir. Özellikler doğrudur ancak, bir kuşun jumbo muhabbet kuşu olduğunu kesin olarak belirtmez.

Jumbo severlerin hoşuna belki gitmeyecek ancak bir kuşun görüntüsüne bakarak jumbo ya da show diyebilmek imkansız gibi bir şeydir.

❗ 👉 Ancak, her şeye rağmen satın alacağımız kuşun, jumbo muhabbet kuşu olma olasılığını arttırabiliriz. (Sizi kandıramasınlar!)

Öncelikle bilinen ve önemli bazı özellikleri belirtelim.

Orijinal jumbo muhabbet kuşunda mutlaka olması gereken özelliklerden birisi şudur: Erişkin jumbo muhabbet kuşlarının boyutları mutlaka 24 cm civarında olmalıdır. (Jumbo olmayan ve show muhabbet kuşu gibi görünen kuşlar jumbo muhabbet kuşları kadar büyük olamamaktadır ve bu kuşlar kırık kuşlardır.)

Boyları mutlaka 24 cm civarında olmalıdır.” dememin nedeni: Jumbo muhabbet kuşları iki aşamada elde edilirler ve ilk aşamada elde edilen kırık kuşların boyutları küçük olurken, görsel olarak show ve jumbo muhabbet kuşlarına benzerler.

Eğer bir satıcı size show ve jumbo muhabbet kuşuna benzeyen, küçük boyutlu bir kuş satıyorsa bu kuş kırık bir kuş olabilir. (Bu kırık kuşlar, diğer tüm kuşlar gibi en iyi dostunuz olabilir. Kuşların kırık olması, boyutlarının nispeten küçük olması onların değerini düşürmez!)

Jumbo muhabbet kuşu bakımı

Jumbo muhabbet kuşları ile diğer ırkların bakımları arasında fazlaca bir fark bulunmuyor. Ancak bazı kronik sorunlara (mantar enfeksiyonu vb.) ise önlem alınması gerekiyor.

Jumbo muhabbet kuşu bakımı için yapılması gerekenler şunlardır:

 1. Jumbo muhabbet kuşlarının boyutları yerli muhabbet kuşlarının boyutlarından büyük olduğundan, tek jumbo muhabbet kuşu için minimum kafes boyutu 102 cm x 51 cm x 81 cm boyutlarında olması önerilir.
 2. Yaşam alanları 15 – 21 santigrat derecede olması tavsiye edilir.
 3. Ani sıcak soğuk hava değişimlerinden korunmalıdırlar.
 4. Sebze, meyve, tohum ve pelet yem ile güçlendirilmiş bir diyet önerilir.
 5. Mineral taşı, kalamar kemiği, suluk muhabbet kuşu kafesinde mutlaka bulunmalıdır.
 6. Kuşların sindirimlerini kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu kuş kumu ise mutlaka kafeslerinde yer almalıdır.
 7. Muhabbet kuşları kemirmeyi sever ve buna ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için tüneklerini tahta seçmeniz ve ahşap oyuncaklar temin etmeniz daha iyi olacaktır.
 8. Haftada 2 kez banyo yaptırmanız sağlıkları için iyi olacaktır. Ancak ortamın sıcaklığının 15 – 21 santigrat derece arasında olmasına dikkat ediniz.
 9. Tırnakları ve gagaları fazla uzadığında ise kısaltılmaları gerekebilir.
 10. Show muhabbet kuşları kadar tüylü olan jumbo kuşlarında, gaga ve göz çevresindeki mantar enfeksiyonları ve kandidiyaz gibi rahatsızlıklara dikkat etmek gerekir.
 11. Tek jumbo muhabbet kuşu sahibi iseniz; ona ilgi göstermek psikolojik bakımları için önemlidir. Ona zaman ayırmalısınız.

Jumbo muhabbet kuşu kişiliği nasıldır?

Jumbo muhabbet kuşları hem show muhabbet kuşları hem de yerli muhabbet kuşlarının özelliklerini taşır. (Genelde show ve yerli kuşlar kullanılarak üretilirler.)

Show muhabbet kuşları kadar aşırı sakin ve durgun değillerdir ancak yerli, küçük muhabbet kuşları kadar hareketli de değildirler.

Kuş sahipleri jumbo muhabbet kuşlarının özellikleri arasında durgunluklarını da sayar. Ancak bu kıyas genellikle yerli ve küçük muhabbet kuşlarına göre yapılır. Eğer kıyas show ya da İngiliz kuşları ile yapılsaydı “Jumbo muhabbet kuşları hareketli kuşlardır.” denilirdi.

Jumbo muhabbet kuşlarının nereden geldiğini iyi öğrendiğinizde, belirli bir kişiliklerinin olamayacağını da anlayabilirsiniz.

Hem show ve İngiliz muhabbet kuşlarının hem de yerli, hareketli kuşların genlerini taşıyan bu kuşların (Jumbo muhabbet kuşlarının) haliyle tek bir kişilik yapılarının olamayacağı ortadadır.

Belirli bir kişilikte jumbo muhabbet kuşu üretilmek isteniyorsa, üretim aşamasında kullanılacak muhabbet kuşlarının tamamının kişiliklerinin istenilen kişilikte olması sağlanmalıdır.

Eğer istediğiniz kişilikte bir jumbo muhabbet kuşu satın almak istiyorsanız, mutlaka satın alacağınız kuşun ebeveynlerinin kişiliklerini de araştırmanız gerekir.

Jumbo muhabbet kuşu genel sağlığı nasıldır?

Jumbo muhabbet kuşları show ve İngiliz muhabbet kuşlarından daha sağlıklıdır. (Jumbo muhabbet kuşu üretilirken sağlıklı kuşlar üzerinden üretildiğini varsayıyoruz.)

Jumbo muhabbet kuşlarının, show ve İngiliz muhabbet kuşlarından daha sağlıklı olmalarının nedeni, jumbo muhabbet kuşları üretilirken özellikle sağlıklı ve doğurganlıkları yüksek kuşlar tercih edilir.

Bilindiği üzere, özellikle show ve İngiliz muhabbet kuşu türlerinin yaşam süreleri diğer muhabbet kuşlarına göre daha kısadır. Bu kısa yaşam süresi İngiliz muhabbet kuşlarının kontrollü yapay seleksiyona uğratılıp bedenlerinin yerli muhabbet kuşlarına göre büyümesidir. Bu yapay seleksiyon 200 yıl kadar sürmüştür.

Bu gün ise jumbo muhabbet kuşları üretilirken yerli muhabbet kuşlarının kullanılması, ortaya çıkan jumbo muhabbet kuşunun genel sağlığını ve yaşam süresini arttırmaktadır. (Jumbo muhabbet kuşu üretilirken sağlıklı kuşlar üzerinden üretildiğini varsayıyoruz.)

Jumbo muhabbet kuşu konuşur mu?

Jumbo muhabbet kuşları, diğer tüm muhabbet kuşları gibi konuşur.

Not: Eğer muhabbet kuşu alırken konuşmasını ve size hızla alışmasını istiyorsanız; alacağınız muhabbet kuşunun henüz yeme düşmüş, en fazla 30 – 40 günlük, cinsiyetinin erkek ve eşsiz (tek başına) alınıp konuşma ve insan etkileşimi için eğitilmesine dikkat ediniz.

Jumbo muhabbet kuşu kafesi boyutları ne olmalıdır?

Jumbo muhabbet kuşu iri bir kuş türüdür. Bu yüzden yerli (küçük ırk) muhabbet kuşu için olan minik kafeslerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

102 cm x 51 cm x 81 boyutlarındaki bir kafes tek bir jumbo muhabbet kuşu için ideal olaraktır.

Muhabbet kuşlarının kafeslerinin kendilerine göre küçük ya da alan darlığı çektikleri kalabalık bir kafeste yaşamaları onları strese sokmaktadır. Stres ise bir çok farklı hastalık ve psikolojik sorunların tetikleyicisi ve nedenidir.

Jumbo kırması muhabbet kuşu özellikleri nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşlarının nasıl üretildiklerini “Jumbo muhabbet kuşları nasıl üretilir” adlı başlığımızda yine bu sayfada anlatmıştık.

Jumbo muhabbet kuşları ilk olarak kırık kuşlar üzerinden üretilirler.

Bir başka tabirle kendileri de yarı kırık bir türdür.

Herhangi bir muhabbet kuşunun başka bir kuş ile çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan yavru kuş ebeveynlerine benzeyecektir.

Örneğin, bir adet jumbo ve bir adet japones muhabbet kuşu çiftleştirilirse ortaya çıkan yavruların tepeli ve jumboyla japones kuşları arasında bir boya sahip olması beklenebilir.

Jumbo muhabbet kuşu en çok neyi sever?

Jumbo muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşları gibi bazı şeyleri daha fazla severler.

Yeni öğrenenler için burada muhabbet kuşlarının sevdiği şeyleri sıralayalım.

Jumbo muhabbet kuşlarının en çok sevdikleri şeyler şunlardır:

 1. Maydanoz, marul, havuç, brokoli, ıspanak gibi sebzeleri yemeyi severek yerler.
 2. Elma, kiraz, kayısı, muz, böğürtlen, üzüm, kavun, mango, dut, kavun gibi meyveleri severek yerler.
 3. Sarı, beyaz, kırmızı, siyah darı, haşlanmış yumurta severler.
 4. Banyo yapmaya bayılırlar. Onlar için uygun bir banyo ortamı oluşturun.
 5. Eğer muhabbet kuşunuz size alışkın ise en sevdiği canlı sizsiniz demektir. Onunla zaman geçirmenize bayılırlar.

Jumbo muhabbet kuşu yavrusu nasıl anlaşılır?

Jumbo muhabbet kuşu yavrusunu anlamak oldukça güçtür.

Jumbo muhabbet kuşu yavrusu ile yerli muhabbet kuşu yavrusu arasında farkları bilirsek jumbo muhabbet kuşu yavrusunu belirleyebiliriz.

Jumbo muhabbet kuşu yavrusunu şunlara bakarak anlayabiliriz:

 1. Jumbo muhabbet kuşu yavruları yerli muhabbet kuşlarından neredeyse 2 kat daha büyüktür.
 2. Jumbo muhabbet kuşunun kafası daha büyüktür; jumbo muhabbet kuşunun kafasındaki yanak ve sakal işaretleri sayıca çok ve iridir. (Ancak bu işaretler hemen görünmeyebilir.)

Muhabbet kuşu jumbo kuşları kaç aylıkken konuşmaya başlar?

Jumbo muhabbet kuşları ergenlik dönemlerine girdikleri zamanlara denk gelen dönemlerde konuşmaya başlar. Erkekler 5- 6 aylık, dişiler ise 8 – 9 aylık olduklarında konuşmaya başlar.

Erkek jumbo muhabbet kuşlarının konuşturulmaları, dişi jumbo muhabbet kuşlarına göre daha kolaydır.

Jumbo muhabbet kuşu ve yerli (normal, geleneksel) muhabbet kuşu arasındaki farklar nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşları ile yerli muhabbet kuşları arasındaki farklar şunlardır:

 1. Jumbo muhabbet kuşlarının boyu 25 cm iken yerli muhabbet kuşlarının boyları 15 cm – 20 cm arasında değişir.
 2. Jumbo muhabbet kuşlarının ağırlıkları 55 gr civarında olurken yerli muhabbet kuşlarının ağırlıkları 30 gr – 40 gr arasında değişir.
 3. Jumbo muhabbet kuşlarının tüyleri yerli muhabbet kuşlarının tüylerine göre daha parçalı, patlaktır. Yerli muhabbet kuşlarının tüyleri ise daha düzdür.
 4. Jumbo muhabbet kuşlarının kafa tüyleri belirgin şekilde daha uzun ve görsel olarak daha çekicidir. Sakallarındaki (gerdanlarındaki), yanaklarındaki işaretler son derece belirgindir. Hemen alttaki fotoğrafta farkı görebilirsiniz. 👇
  İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
 5. Jumbo muhabbet kuşların tüyleri yerli muhabbet kuşlarına göre daha canlı ve parlaktır.
 6. Jumbo muhabbet kuşlar yerli kuşlara nazaran daha hantaldır. Bu yavaşlığın boyutlarından geldiği söylenmektedir.
 7. Jumbo muhabbet kuşları show ve İngiliz muhabbet kuşu (çoğunlukla show) kullanılarak üretilir. Bu yüzden jumbo muhabbet kuşları, İngiliz ve show muhabbet kuşlarından miras alınan hassaslığa ve dayanıksızlığa sahip olabilirler. Yerli muhabbet kuşları nispeten daha sağlıklıdır. Jumbo muhabbet kuşlarının sağlıkları İngiliz-show muhabbet kuşları ile yerli muhabbet kuşları arasında bir yerdedir diyebiliriz.

Jumbo muhabbet kuşu ve show muhabbet kuşu arasındaki farklar nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşları show (ya da İngiliz) muhabbet kuşları kullanılarak üretilirler.

Jumbo muhabbet kuşlarının üretilme nedeni, show muhabbet kuşlarına benzer ya da aynı görünen kuşlar oluşturma isteğidir.

Show muhabbet kuşları ile aynı görünmeleri için yapay seleksiyon ile üretilen bir kuş grubunun, atalarından farklı olması beklenmemelidir.

Show muhabbet kuşlarının nasıl üretildiklerini Jumbo muhabbet kuşları nasıl üretilir? başlığında anlatmıştım.

Sonuç bu konu “Yumurta mı tavuktan yoksa tavuk mu yumurtadan çıkar?” bilmecesi gibidir.

Show muhabbet kuşları mı jumbo muhabbet kuşlarına benzer, yoksa jumbo muhabbet kuşları mı show muhabbet kuşlarına benzer?

Bilmecenin cevabı ise (bana göre) jumbo muhabbet kuşları show muhabbet kuşlarına benzer.

Elbette farklar vardır.

Ancak bu farklar insanların bir bakışta görebileceği görsel farklardan ziyade, davranışsal ve sağlıksal farklardır. (Jumbo muhabbet kuşu üreticilerinin sağlıklı kuşlar ile çalıştıklarını varsayıyorum.)

Örneğin, jumbo muhabbet kuşları genel sağlık alanında show (ya da İngiliz) muhabbet kuşlarına göre daha sağlıklıdır. Bunun nedeni yerli ve sağlıklı kuşlar kullanılarak elde edilmiş olmalarıdır.

Aynı zamanda jumbo muhabbet kuşlarının show muhabbet kuşlarından daha hareketli oldukları da söylenebilir.

Jumbo muhabbet kuşu ve İngiliz muhabbet kuşu arasındaki farklar nelerdir?

Jumbo muhabbet kuşu ile İngiliz muhabbet kuşları arasındaki farklar şunlardır:

 1. Jumbo muhabbet kuşlarının genel sağlığı İngiliz muhabbet kuşlarına göre daha iyidir. Bunun nedeni jumbo muhabbet kuşları üretilirken yerli muhabbet kuşlarından gelen genlerdir. (İngiliz muhabbet kuşları 200 yıllık yapay seleksiyon nedeniyle kronik hastalıklara (tümör vb.) sahiptir.)
 2. Jumbo muhabbet kuşları yerli muhabbet kuşları kullanılarak üretildiğinden, İngiliz muhabbet kuşlarına göre daha hareketlidir.
 3. Jumbo muhabbet kuşları genellikle show muhabbet kuşları kullanılarak üretildiklerinden kafa, sakal (gerdan) ve vücut tüyleri İngiliz muhabbet kuşlarına göre daha parçalı bir yapıya sahiptir. Bu özellik jumbo muhabbet kuşunun hangi kuş türü (show ya da İngiliz) kullanılarak üretildiğine göre değişiklik gösterir.

Not: İngiliz muhabbet kuşları da yerli (Avustralya yerlisi) muhabbet kuşları kullanılarak üretilmiştir. Bu yapay seleksiyon en az 200 yıldır devam ettiğinden şu anki İngiliz muhabbet kuşu popülasyonunun sahip olduğu özellikler homojen bir hal almıştır. Tüm dünyada İngiliz muhabbet kuşları yerli muhabbet kuşlarından farklı bir tür olarak kabul edilir.

Jumbo muhabbet kuşu fiyatları

Jumbo adı altında satılan muhabbet kuşu fiyatları 100 TL ile 5000 TL arasında değişebilen ve nadir kuşlar için ise bu seviyenin üzerine çıkabilen fiyat aralığı vardır.

🐦📷 Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafları

İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı (Sağdaki jumbo)
İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı
İngiliz muhabbet kuşu özellikleri, bakımı, nasıl anlaşılır? [RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı (Sağda jumbo)
Muhabbet kuşu türleri ve özellikleri [TÜM IRKLAR & RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı
Muhabbet kuşu türleri ve özellikleri [TÜM IRKLAR & RESİMLİ!]
Jumbo muhabbet kuşu fotoğrafı

Sonsöz

Jumbo muhabbet kuşlarının show muhabbet kuşlarına benzemeleri için üretildikleri ve üretilmeye devam edileceklerini bilmenizi isterim.

Uzman kuş yetiştiricileri bir jumbo muhabbet kuşu elde etmek için en az 2 aşamalı yapay seleksiyon uygular.

Bir yetiştirici bu iki aşamadan sonra bir jumbo muhabbet kuşundan bahsedebilir.

2. aşamadaki yavru muhabbet kuşu jumbo muhabbet kuşu olarak kabul edilebilir.

Ancak bu yavru kuş ile bir başka jumbo muhabbet kuşunun ortak yavruları da jumbo muhabbet kuşu olarak adlandırılabilir.

Öte yandan kuş yetiştiricileri jumbo muhabbet kuşlarını özellikle “Show jumbo” olarak tabir etmektedirler. Bu tabir, üretilen jumbo kuşun show kuşları kullanılarak elde edildiğini belirtir. (Yani İngiliz muhabbet kuşu kullanmamışlar.) Tabi satış stratejisi olarak kullananlar da vardır.

Show muhabbet kuşu cinsi anne ve babadan yüksek verimle show muhabbet kuşları elde edilemediğinden, bugünkü jumbo olarak adlandırdığımız kuş grubu ortaya çıkmıştır.

Jumbo muhabbet kuşları hem yüksek doğurganlıkları hem de ticari olarak daha başarılı olduklarından (Show muhabbet kuşu özelliklerinden dolayı) özellikle satıcılar tarafından tercih edilirler.

Show ve İngiliz kuşlar genelde damızlık olarak elde tutulur.

Notum: Herhangi bir canlı nadir olduğu için değerli değildir. Her canlı yaşam hakkına ve aynı değere sahiptir. Hayvanların alınıp satılması insanlık açısından başlı başına bir sorundur.