Köpekler ne kadar sürede besinleri sindirir?

Yeliz Özdemir
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Köpeklerin bir öğünü tamamen sindirme süresi bir çok faktöre göre değişmekle birlikte, orta büyülükte bir ırk için yaklaşık 8 – 10 saat sürer.

Köpeklerin, yedikleri besinleri sindirme süresine etki eden faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Köpeğin cinsi
  • Köpeğin yaşı
  • Köpeğin büyüklüğü
  • Köpeğin hidrasyon durumu
  • Sağlık koşulları
  • Hastalık
  • Yiyeceğin kuru ya da yaş olması
  • Köpek mamasının sindirimin kolay olup olmaması

Köpeklerin bir öğünü sindirmelerinin süresini etkileyen en önemli faktör köpek mamasının kendisidir.

Yaş köpek mamaları kuru köpek mamalarından çok daha hızlı sindirilecektir.

Yaş köpek mamaları sindirim yollarından daha hızlı geçerek kalın bağırsağa gidecektir.

Köpeğin doyduğunu nasıl anlarız?

Köpeğinizin doyduğunu anlamanız için öncelikle köpeğinizin yeme alışkanlığını bilmeniz gerekmektedir.

Bazı köpekler nadiren de olsa hasta olana kadar yemeye devam eder.

Bazı köpekler mama kabında ne kadar mama olursa olsun tüm mamayı bitirene kadar yemeye devam eder. Bu duruma karşı mama kabına ölçülü bir şekilde köpek maması koyulmalıdır.

Köpeğinizin doyduğunu anlamanız için köpeğinizin öncelikle doyduğu zaman yemeyi bırakan bir köpek olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Çoğu köpek doyduğunu hissettiği an yemeyi kesecektir. Ancak doyduğu halde yemeye devam eden bir köpeğiniz var ise bir öğün için gerekli mama miktarından fazla mamayı mama kabına koymamalısınız.

Köpeğin aç olduğunu nasıl anlarım?

Köpeğinizin aç olup olmadığını anlayabilmeniz sadece sizin değil, diğer bir çok köpek sahibinin de ortak sorunudur.

Zor bir karar olduğundan köpek sahipleri duygu sömürüsü ustası olan köpek dostlarımız tarafından çoğu zaman kandırılıyor.

Amerika’da 2016 yılında yapılan bir araştırmaya sonuçlarına göre (2016 Pet Obesity Survey Results – petobesityprevention.org) Amerika’daki köpeklerin %55.8 ya obez ya da aşırı kilolu olmuştur. Bunun en büyük nedenin köpeklerin rastgele mama isteklerinin hemen hemen her seferinde karşılanması olarak gösterilmiştir.

Köpeğinizin bazı zamanlarda gerçekten aç ve bazı zamanlarda sadece canı sıkıldığı için sizden mama isteyeceğini unutmayın. Bu yüzden köpeğin tepki ve isteklerine göre ona mama vermek ya da vermemek doğru bir davranış olmaz.

Köpeğinizin cinsine, yaşına, hareketli olup olmamasına ve benzeri durumları göz önünde bulundurarak günlük alması gereken besin miktarı ve kaloriyi hesaplayın.

Daha sonradan ise bu günlük besin miktarını ona iki ya da üç öğün halinde verin.

Böylece köpeğinize vermeniz gereken besin ve kalori miktarını ona günlük olarak verdiğinizden emin olduğunuzdan içiniz rahat edecektir.

Zaman zaman köpeğinizin yaşı ve hareketliliğinde olan değişimlere göre günlük alması gereken mama miktarını arttırıp azaltmanız süreklilik için önemlidir.

Köpeğe akciğer verilir mi?

Köpeklere akciğer verilmesi veterinerler tarafından tavsiye edilmez.

Köpeklere verilen akciğerin pişirilse dahi akciğerin tüberküloz (verem) hastalığını taşıyabileceği ve yiyen köpeğe bulaştırabileceği nedeniyle tavsiye edilmez.

Akciğeri yiyen köpeklere, yedikleri akciğerin içerisinde potansiyel olarak bulunabilecek parazitler de bulaşabilir. Bu da akciğer yiyen köpeği hasta edebilir.

Mümkün olduğunca herhangi bir köpeğe akciğer verilmemesi daha doğrudur. Eğer verilecek ise mutlaka pişirilerek verilmesi gerekmektedir. Veterinerlerin tavsiyeleri bu yöndedir.

Köpeğe dalak verilir mi?

Dalak köpeklere verilebilecek uygun sakatatlar arasında yer alır. İçerdiği yüksek miktarda D, K, A, E vitaminleri ve demir, çinko ile köpeğinize oldukça faydalı sağlayacaktır.

Ancak bir köpeğe verilen herhangi bir organın pişirilmeden verilmesi risk teşkil etmektedir. Aynı durum insanlar için de geçerlidir. Köpeklere verilecek organların pişirilerek verilmesi tavsiye olunur.

Köpek çiğ tavuk yer mi?

“Köpeklere çiğ tavuk verilir mi?” sorusu gerçekten çok karşılaştığımız sorular arasında yer alıyor.

Köpekler onlara verilen çiğ tavuk etini büyük ihtimal yiyecektir. Ancak sorun çiğ tavuk etini yemeleri değil, daha sonradan yaşayacakları sorunlardır.

Köpeklere çiğ et vermek genellikle tavsiye edilmez. Köpeklere verilecek herhangi bir etin öncelikle pişirilmesi ve o şekilde köpeklere verilmesi tavsiye olunur.

Ancak konu tavuk etine gelince tehlike bir miktar daha artmaktadır. Bu artan tehlikenin nedeni tavuk etinin kendisinin genellikle sağlıksız olmasından kaynaklanmaktadır.

Endüstriyel tavuk üretiminin ürettiği tavukların ne kadar sağlıksız olduklarını artık hepimiz biliyoruz. Pişirdiğimiz halde zararlı denebilecek boyutlara ulaşan durum, çiğ olarak yendiğinde ise daha da zararlı bir boyuta oluşacaktır.

Eğer köpeğiniz çiğ tavuk eti yer ise büyük ihtimalle gıda zehirlenmesi geçirecektir.

Köpeklere sakatat verilir mi?

Köpeklere sakatat verilmesi konusu genellikle tartışmalıdır. Bazı köpek sahipleri sorun olmayacağını söylerken bazıları tam tersini savunur.

Köpeklere sakatat verilebilir, ancak sakatatlar verilirken pişirilmiş olması tavsiye olunur.

Köpeklere herhangi bir et verilirken pişmiş verilmesi gerekmektedir. Çünkü pişirilmeyen etlerde tahmin edilemeyecek kadar potansiyel mikrop, virüs vb. hastalık yapıcılar bulunabilir.

Etteki potansiyel hastalık yapıcıları egale etmek için en iyi yöntem ise etleri pişirmektir.

Köpekler sıcak et yerse ne olur?

Köpeklerin sıcak et yemelerinin bir sakınca taşıdığı görülmemiştir. Köpekler sıcak et yediklerinde yaşayacakları sorun büyük ihtimal ağızlarından kısa süreli yanmalar, yanmalara bağlı yaralardır. Bu yararlar zamanla geçecektir.

Köpeklerin ataları avladıkları hayvanları yerken yedikleri etler en az vücut sıcaklığındadır.

Ancak yine de aşırı sıcak et yiyen köpek ağız yaralanmaları, dilde geçici his kaybı yaşayabilir.

Kaynaklar: