Muhabbet kuşum neden tüylerini kabartarak uyuyor?

Yeliz Özdemir
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Muhabbet kuşları rahat hissetmedikleri bir ortamda tüylerini kabartabilir.

Bir diğer unsur olarak hasta olan bir kuşun tüy kabartması üşütmüş olduğunun göstergesi olabilir.

Böyle durumlarda stresten, soğuktan, hava değişiminden uzak tutulması kuşun sağlığı için önem taşır.

Muhabbet kuşu özenli ve ilgili bir bakım sonrasında normal sağlığına kavuşabilir.

Muhabbet kuşları neden sürekli uyur?

Muhabbet kuşları gece uykularının yanı sıra günün belirli saatlerini de uyuyarak geçirir.

Kuşunuzun belirli bir uyku düzeni olmaması ya da tüm günü uykulu geçirmesi çeşitli sebeplere dayandırılırken olumsuz bir davranış olarak ortaya çıkar.

Muhabbet kuşunun sürekli uyuması ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Muhabbet kuşları gün ışığında ortamın sessiz olması halinde rahatlıkla uyuyabilir. Buna rağmen karanlık ortamlar kuşunuz için ideal olandır.
 • Kuşun yanına ayna koymanız yalnızlık duygusunun önüne geçer yanında birinin olduğunu düşünen kuş strese girmeyerek kendini rahat hisseder. Böylece uyku ile arasında engel de kalmaz.
 • Kuşunuz için konfor alanı yaratmanız halinde herhangi bir problem ortaya çıkmasa da kuşun kendini yalnız hissetmesi, stresli olması gibi durumlarda sürekli olarak uyuyabilir.
 • Gece aydınlık bir ortamda bırakmanız gündüz uyumasına neden olabilir.

Tüm bu durumlara dikkat etmeniz halinde kuşun düzenli bir uyku halinde olması kaçınılmazdır.

Muhabbet kuşu neden silkelenir?

Muhabbet kuşlarının hareketlerinin belirli anlamları vardır. Bu hareketlerin doğru analiz edilmesi kuşunuz ile güçlü bir iletişimde olduğunuzu gösterir. Muhabbet kuşunun silkelenmesinin anlamı şöyledir:

 • Kuşunuz kendini aşırı tozlu hissettiği zaman silkelenerek kendini temizlemeye çalışır. Bu durum ıslandığı zaman kurulanmaya başlamasında da aynıdır.

Muhabbet kuşu neden uyurken kafasını arkaya gömüyor?

Muhabbet kuşlarında bir diğer farklı hareket de uyku sırasında başını arkaya gömmesidir.

Muhabbet kuşunun uyurken kafasını arka gömmesinin sebebi şöyledir:

 • Kuşlar bazı durumlarda kafalarını gövdelerine gömerek uyumaktan hoşlanır. Bunda şüphe duyulacak bir durum söz konusu değildir.
 • Muhabbet kuşu kanlı dışkı yapıyor ve başını gövdesine gömerek uyuyorsa hasta olduğuna işarettir. Zaman kaybetmeden veterinere götürmeniz faydalı olur.

Muhabbet kuşları neden tüylerini koparır?

Muhabbet kuşlarının tüy dökmesi normaldir fakat kuşun bilerek tüylerini koparması dikkat edilmesi gereken bir durum olarak görülür.

Muhabbet kuşunun tüylerini koparmasının anlamı şöyledir:

 • Minik yapılı muhabbet kuşları evlerde beslenen canlılar arasında üst sıralarda yer alır. Bu noktada bakımı hakkında detaylı bilgiye sahip olunması ile kuşunuz ile doğru iletişimi yakalayabilirsiniz.
 • Kuşun kendini stresli hissetmesi, dikkat çekme isteği, kafesinin yeterli derece güneş ışığı almaması gibi nedenlere bağlı olarak tüy yolma davranışları gösterebilirler.
 • Kuşun uyku düzeninin bozuk olması, kafesin yetersiz olması, kendini yalnız hissetmesi, kötü beslenmesi gibi çeşitli pek çok nedene bağlı olarak kuşlar tüy yolma eğilimi gösterir.
 • Kuşların çeşitli sağlık problemlerine sahip olması da tüylerini yolmalarına neden olur.

Muhabbet kuşunun üşüdüğünü nasıl anlarız?

Muhabbet kuşları eksi derecelere inen soğuk ortamlarda kalmaktan hoşlanmazlar. Muhabbet kuşlarının üşüdüğünü anlamanın yolları şöyledir:

 • Muhabbet kuşlarının tüylerinin kabarık olması onların üşüdüğünü gösterir.
 • Başlarını dik tutamayarak boyunlarını indirmeleri de üşüdüklerini gösteren bir başka belirtidir.

Muhabbet kuşunun temel ihtiyaçları nelerdir?

Muhabbet kuşlarında temel ihtiyaçların karşılanması kuşun sağlığı için önem taşır. Hassas yapılı muhabbet kuşlarının temel ihtiyaçları şöyledir:

 • Muhabbet kuşlarının kafesinde her daim temiz su bulundurmanız yararlı olur.
 • Mineral tabletler ve mürekkep balığı kemiği ile beslemek gerekir.
 • Muhabbet kuşları yalnız kalmaktan hoşlanmayan hareketli canlılardır. Bu yüzden kafesine ayna ve oyuncak koymanız onlar için gerekli bir ihtiyaçtır.

Muhabbet kuşlarının kafesleri nasıl olmalıdır?

Muhabbet kuşları için yaşadıkları ortam önem taşır. Sağlıklı ve mutlu bir kuş beslemek istiyorsanız muhabbet kuşunun kafes niteliklerinde dikkat etmeniz gereken noktalar şöyledir:

 • Kafes, kuşun hareket edebileceği kadar geniş olmalıdır. Bunun yanı sıra yem kabı, su kabı, ayna, oyuncak gibi çeşitli unsurlar da kafes içerisinde yer alacağı için ebat doğru ayarlanmalıdır.
 • Gaga taşı, kuş kumu gibi ürünler muhabbet kuşunuz için gereklidir. Kuşun sağlığı için haftada bir defa kafesi detaylı şekilde temizlemeniz gerekir.
 • Muhabbet kuşu doğru bir beslenme, ilgili bir ortamda uzun yıllar sağlıklı kalabilir.