Yavru köpeklere kaç aya kadar yavru köpek maması verilir?

Yeliz Özdemir
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Yavru köpeklere yavru köpek maması çok küçük ırklar için 8 aya kadar, küçük ırklar için 10 aya kadar, orta ırklar için 12 aya kadar, büyük ırklar için 15 aya kadar ve dev ırklar için 18 aya kadar verilebilir.

Bu sürelerden sonra köpekler yetişkinliklerine ulaştıklarında yavru köpek maması tüketmeleri gerekmez.

Ancak köpek sahipleri isterler ise yetişkin köpekleri yavru köpek maması ile besleyebilirler. Bu durumda yüksek besin değerlerine ve yüksek kaloriye sahip olan yavru köpek mamaları yetişkin köpeklerde hızlı kilo alımına neden olabilir.

Yavru köpeklere verilen yavru köpek maması köpeğin ırkına bakılarak kesilir. Bazı türler daha erken yavruluktan çıkarken bazı türler daha geç sürede yavruluktan yetişkinliğe geçer.

Bu ilişki ırkın belirgin bir özelliği olan boyut nedeniyledir. Bazı ırklar büyük bazıları küçüktür.

2 aylık köpeğe yetişkin maması verilir mi?

Kısa cevap, evet. Ancak 2 aylık yetişkin köpekler anne sütünü henüz bırakmış yavrular olduklarından yavrular için özel yavru kuru mamalara alıştırılmaları tavsiye olunur.

Yetişkin maması 2 aylık köpeğe ancak zaruri durumlarda verilmelidir.

2 aylık yavru köpeklerin yetişkin maması yemelerinde bir sorun yoktur, yavru köpeklerin yüksek besin değerlerine sahip ve yüksek kalorili mamalar tüketmeleri gelişimleri için gereklidir. Ara sıra ya da zorunlu hallerde yetişkin köpek maması sorun olmayacaktır.

Yavru bir köpeğin gelişimi için 2 aydan 1 yıla kadar (yaklaşık) yavru köpek maması tüketmesi ve daha sonradan yetişkin mamasına geçmesi tavsiye olunur.

Köpekler kaç aya kadar yavru sayılır?

Köpeklerin yavruluk süreçleri genellikle ırk büyüklüklerine göre belirlenir.

Köpeklerin yavruluk süreçlerini şu şekilde kategorize edebiliriz:

  • Çok küçük ırk (4 kg): 8 aya kadar yavru sayılır.
  • Küçük ırk (5 – 10 kg): 10 aya kadar yavru sayılır.
  • Orta ırk (11 – 25 kg): 12 aya kadar yavru sayılır.
  • Büyük ırk (26 – 44 kg): 15 aya kadar yavru sayılır.
  • Dev ırk (45 kg ve üstü): 18 ila 24 aya kadar yavru sayılır.

Köpeklerde yavru olup olmama durumları boyutlara göredir. Bu durum farklı hayvan türü karşılaştırması için de geçerlidir.

Köpek süt tozu kaç aylıkken kullanılır?

Köpek süt tozu köpek yavruları 1,5 – 2 aylıkken, anne köpeklerin yavrularını emzirmek istememesi gibi durumlarda ya da annesiz kalmış yavrular için kullanılır.

Yüksek besin değerine sahip köpek süt tozu sayesinde köpek yavruları yeterli besinleri tüketebilir.

Dikkat: İnek sütü köpek süt tozunun yerini tutmaz. Köpeklere ve özellikle yavru köpeklere inek sütü verilmemelidir.

Yavru köpekler ne sıklıkla beslenmeli?

Yavruluk dönemleri içerisinde bulunan köpekler ile yetişkinlik döneminde olan köpeklerin beslenme sıklıkları birbirlerinden farklıdır. Yavru köpekler daha sık beslenirken yetişkin köpekler nispeten daha az öğün sayısına sahiptir.

Yavru köpekler yavru oldukları dönemde günde 4 öğün yavru maması yer. Öğünler arasını fazla uzatmamak tavsiye olunur.

Yavru köpeklerin günde 4 öğün mama yemelerinin en önemli nedeni yavruların yavruluk dönemlerinde daha kaliteli ve daha fazla mamaya ihtiyaç duymalarındandır.

Köpeklere ev yemeği verilir mi?

Köpeklere ev yemeği verilir, evet. Ancak köpeklere ev yemeği verirken bazı kuralları mutlaka akılda bulundurmak gerekiyor.

Bir gün içerisinde herhangi bir köpeğe verilecek ev yemeği miktarının, köpeğin günlük tüketmesi gereken mama miktarının yarısını (besin değerlerine göre yarısını) geçmemesi önerilir. Bu oran besin değerleri üzerinden hesaplanmalıdır.

Örneğin bir köpek günlük 400 gram kuru mama tüketiyorsa bu köpeğe günde verilecek en fazla ev yemeği miktarı, 200 grama eşdeğer besin değerlerine sahip ev yemeğidir.

Genel olarak köpekler pişmiş, sade, derilerinden ayrılmış ve kemiksiz tavuk ya da balık eti, pişmiş yumurta, yoğurt, pişmiş patates, pişmiş sade makarna, pişmiş pirinç gibi ev yemeklerini rahatlıkla yiyebilirler.

Köpekler her ev yemeğini yiyemezler, yeseler dahi bazı besinler onlar için zararlıdır. Aşağıdaki içerikte ise köpeklerin asla yememesi gereken besinleri sıralamıştık.

Sokaktaki yavru köpeklere ne verilir?

Sokaktaki yavru köpekler ile evdeki yavru köpekler arasında bir fark yoktur. Bu yüzden yavru köpeklere verilecek besin türü onların yaşları gözetilerek verilmelidir.

Eğer yavrular 2 aylıktan küçüklerse onları köpek süt tozu ile beslemek en iyi seçenektir.

Eğer yavrular 2 aylık olmuşlar ve kuru mama yemiyorlarsa bir an önce kuru mamaya alıştırılmalıdır.

Kuru mamaya alıştırılmamış köpek yavrularına ıslatılarak iyice yumuşatılmış kuru mamalar, patilerinin hemen yanına konarak verilir. Patilerinin yanına koyulması daha önce karşılaşmadıkları bu yiyecek ile temaslarının hızlıca olması içindir.

Daha sonradan köpek yavrularına verilen iyice yumuşatılmış kuru mamalar nispeten daha az ıslatılmış kuru mamalar ile değiştirilir. Böylece, zamanla standart sertlikte kuru mamaya alışmış yavrular olacaklar.

Yavru köpeklere kuru mamaların ıslatılarak verilme nedenleri arasında yavruların diş gelişimlerinin tam anlamıyla tamamlanmamış olmasıdır. Bu önemli bir konudur. Sokaktaki yavru köpeklerin diş ve diş eti ağrıları çekmelerini istemeyiz.

Zamanla daha sert kuru mamalar yavru köpeğe verilerek yavaş yavaş standart sertlikte yavru kuru mamasına alıştırılmalıdır. Günlere yayılarak yapılacak bu uygulamalar sayesinde yavru köpek kısa zamanda kuru mamaya sorunsuzca alışacaktır.

Yavru köpeğe haşlanmış yumurta verilir mi?

Evet, yavru köpeklere haşlanmış yumurta verilir, yavru köpeklerin haşlanmış yumurta yemelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Haşlanmış yumurta köpeklerin yiyebilecekleri en besleyici besinlerden birisidir.

Yavru köpeğe kefir verilir mi?

Evet, yavru köpeklere kefir verilir. Kefir içeriğindeki temel besin maddelerinin yanı sıra içerdiği lifler ve periyodikler sayesinde bağırsak sağlığına olumlu katkı sağlamaktadır.

Hatta her gün bir miktar kefir yavru köpekler için faydalı olacaktır.

Anne sütünden kesilmemiş köpeklere, başka herhangi bir besin yerine, eğer anne sütü ememiyorsa sadece köpek süt tozu ile beslemeye özen gösteriniz. 2 aydan küçük köpekler için en en uygun besin köpek süt tozudur.

Yavru köpek ek besin ne zaman verilir?

Yavru köpekler 1,5 – 2 aylık olana kadar anne sütü emer. Herhangi bir sebeple anne sütü ememeyen köpekler ise süt tozu ile beslenirler.

1,5 – 2 aydan anne sütünden yavaş yavaş ayrılan köpeklere kuru mama verilmeye başlanır.

Ancak kuru mamalar verilirken ıslatılarak yumuşatılması tavsiye olunur.