Yavru ve Yetişkin Köpekler İçin Güncel Aşı Takvimi

Yeliz Özdemir
Umarım bu içeriği okumaktan zevk alırsın.
Benzer içerikler için ise buraya tıklayabilirsin.

Sokaktan ya da barınaktan bir köpek sahiplendiğinizde onunla uzun yıllar sağlıklı ve mutlu yaşamanız için atmanız gereken bazı önemli adımlar vardır. Günümüzde köpek sahiplenen ve ne yapacağını bilmeyenler en yakın veteriner kliniklerinden yardım ve bilgi almalarını tavsiye ederiz. Her ne kadar internet üzerindeki bilgilerden yararlansak da köpeğinizin özel bir hastalığı olup olmadığını ancak ve ancak veteriner hekimler bilebilir. Veteriner hekimler tarafından yapılacak tanı testleri ile sahip olduğunuz canın ne durumda olduğunu çok daha net bir şekilde öğrenebilir, ona uygun bir tedavi ve aşı takvimi çıkartabilirsiniz. Biz ise bu içeriğimizde genel olarak yavru köpeklerin aşı takvimini ve yetişkin köpeklerin aşı takvimlerinin nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Köpeklerin aşı takvimi henüz 45 günlük iken başlar

Köpeklerin aşı takvimi henüz 45 günlük iken başlar. 45. Günden sonra başlamasının nedeni ise anne sütünden aldıkları bağışıklık hücrelerinin yavruyu en fazla 45 güne kadar koruyabilmesidir. Yavru köpeklerin diğer bütün hayvan yavrularında olduğu gibi bünyeleri oldukça zayıftır, bu yüzden diğer hayvanlarla temasından kaçınmakta fayda vardır.

Hayvanlara yapılan aşılar hakkında bilmeniz gerekenlerin başında, aşılar her zaman sağlıklı hayvanlara uygulanmalıdırlar. Paraziti olan ya da parazit tedavisi görmemiş hayvanların aşı takvimine başlanmamalıdır. Parazitler aşının etkisini yok denecek kadar azaltacağı için bu konu çok önemli ve göz ardı edilmemelidir. Çok sevdiğiniz köpeğinize harcadığınız paranın boşa gitmemesi için hastalık ya da iyileşme süreçlerinde (nekahat süreçlerinde) aşılama yapmayınız. Bu dönemlerde yapılan aşılar istenildiği ölçüde koruma (titrasyon) sağlayamazlar.

6. Hafta – Puppy DP Aşısı (Genclik hastalığı – Distemper ve Kanlı İshal – Parvoviral Enterit) ve Köpek İç ve Dış Parazit Uygulamaları

İlk aşı uygulamasından olan Puppy DP 40 günlük iken uygulanabilir. Yavru köpeğin ilk aşıları olmakla beraber “ikili karma”, “yavru karma” olarak da adlandırılır. Gençlik hastalığı (Distemper) ve kanlı ishal (Parvoviral Enterit) aşılarını içeren uygulamadır. Bu aşı uygulaması ile birlikte yavru köpeğe iç ve dış parazit uygulamaları yapılır.

8. Hafta – 5’li Karma Aşı (Distemper, Hepatitis, Parvoviral Enterit, Leptospiroz ve Parainfulienza’ya karşı) ve İç Parazit Uygulaması

5’li karma aşı yavru köpeğe 5 adet bilinen virüse karşı koruyan aşı uygulamasının adıdır. Puppy DP aşı uygulamasının içerisindeki Gençlik hastalığı – Distemper  ve Kanlı İshal – Parvoviral Enterit gibi iki aşı 5’li karma aşı uygulamasının içerisinde yeniden yer alır. Yine Puppy DP uygulaması ile birlikte uygulanan iç parazit uygulaması tekrarlanır.

9. Hafta – Bronchine (Broşin) Aşısı

Barınak öksürüğü hastalığı olarak bilinen hastalığa karşı yapılması gereken aşıdır.

10. Hafta – 1. Corona Virüsü Aşısı

Sindirim sistemine saldırarak ve burada çoğalarak yüksek ateş, kusma, kanlı ishal yapan teklikeli virüse karşı yapılan aşıdır.

11. Hafta – 2. Bronchine (Broşin) Aşısı

9. hafta uygulanan Bronchine aşısını 11. hafta tekrarlıyoruz.

12. Hafta – 1. Lyme Aşısı, 2. Karma aşı

İnsanlara da bulaşabilen bir hastalık olan Lyme Hastalığına karşı  Lyme aşısı uygulanır. Borrelia burgdorferi, B. Garinii, B. Afzelii gibi bakteriler nedeniyle meydana gelen ve bulaşıcı bir hastalıktır. Etken Ixodes isimli keneler ile bulaşan hastalık ateş ve eklemlerde ağrı ve polyartritis ile kendini gösterir. 

12. Haftada 8. haftada uygulanan karma aşı tekrar uygulanır.

13. Hafta – Kuduz Aşısı

Herkes tarafından bilinen bir hastalık olan kuduz hastalığına karşı 12. haftada köpek aşılanır. Rabies isimli virüse karşı yapılan aşıdır.

14. Hafta – 2. Corona Virüsü Aşısı

10. Hafta uygulanan corona virüsü aşısı tekrar uygulanır.

15. Hafta – 2. Lyme Aşısı

12. Hafta uygulanan lyme aşısı tekrar uygulanır.

16. Hafta – 3. Karma Aşı, İç ve Dış Parazit Uygulamaları

Bu haftada tekrardan 5’li karma aşısı yaptırılır. İç ve dış parazit uygulamaları da bu hafta yapılabilir.

Yavru ve Yetişkin Köpek Aşı Takvimi Tablosu

Aşağıdaki tabloda aşı isimlerini ve uygulandıkları haftaları yaklaşık olarak inceleyebilirsiniz.

Aşı HaftasıAşı Uygulamaları / Aşı İsmi
6. HaftaPuppy DP
8. Hafta5’li Karma
9. HaftaBronchine (Broşin) Aşısı
10. Hafta1. Corona Virüsü Aşısı
11. Hafta2. Bronchine (Broşin) Aşısı
12. Hafta1. Lyme Aşısı ve 2. Karma Aşı
13. HaftaKuduz Aşısı
14. Hafta2. Corona Virüsü Aşısı
15. Hafta2. Lyme Aşısı
16. Hafta3. Karma Aşı, İç ve Dış Parazit Uygulamaları

Yavru / Genç Köpeklerdeki aşı takvimi farklı veteriner hekimler ve klinikler tarafından bazı değişiklikler yapılarak uygulanabilir. 

Köpeklerin Her Yıl Olması Gereken Aşılar ve Aşı Uygulamaları

Yavru köpeklerdeki aşı takvimi bittikten sonra sürekli olarak devam eden ve yaptırmanız gereken aşılar vardır. Bu aşılar:

Aşı DöngüsüAşı Uygulamaları / Aşı İsmi
Her YılKarma Aşılar
Her YılKuduz Aşısı
Her YılCoronavirus Aşısı
Her YılBronchine Aşısı
Her YılLyme Aşısı
Üç Ayda Birİç Parazit Uygulaması

Bu içeriği geliştirmek, eksikleri gidermek ve görüşlerinizi iletmek için bize iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.